EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Кой ще грабне "лондонското" сити?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Кой ще грабне "лондонското" сити?

mail16:39 | 26.06.2017прегледи 726 коментарикоментари 0


Кой ще грабне "лондонското" парче от тортата след излизането на Великобритания от ЕС? Надпреварата за наследството на Лондон е яростна, а Франкфурт/М. има никак не лоши шансове да се пребори.

Твърд или мек ще бъде предстоящият Брекзит - все още не е ясно. Във всеки случай обаче Франкфурт се подготвя за излизането на британците от ЕС, а времето играе в негова полза. Различни финансови институции скоро трябва да вземат решение къде да останат - в Лондон или в ЕС. И шансовете някои от тях да предпочетат Франкфурт никак не са лоши.

Конкретно градът на Майн би спечелил при благоприятно за него решение на следните три въпроса: къде ще се преместят евроклиринговите операции, европейският банков надзор /ЕВА/ и многото други чуждестранни банки.

Лондон се бори

"Евроклирингът е централен въпрос", казва Хубертус Фет от лобисткото сдружение Frankfurt Main Finance, в което са представени германската провинция Хесен, градът Франкфурт на Майн, много банки, борсата във Франкфурт, изследователи и различни компании от сферата на услугите. Ежедневно евроклиринговите къщи извършват сделки за около половин трилион евро. По този начин банките се подсигуряват срещу валутните колебания или промените на лихвения процент. Но и големите износители също се подсигуряват срещу колебанията на финансовите пазари, допълва Фет.

Междувременно и политиците виждат голямото значение на този бизнес и си дават сметка колко е важен въпросът къде да бъде преместен банковият надзор на тези сделки. Лондон се наложи пред Европейския съд, че евроклирингът трябва да бъде преместен в ЕС, но не задължително в еврозоната. Става дума преди всичко за правата за интервенция на надзорните власти. Според държавния парламентарен секретар от финансовото министерство Михаел Майстер, евроклирингът трябва да бъде изтеглен от Лондон. Защото, дори британците да признаят напълно европейското право и Европейския съд, въпросът за надзора върху тези сделки няма да бъде решен. "Рисковете, които възникват за континентална Европа, трябва да бъдат контролирани от ЕС. Това означава или интервенция на регулатора в Лондон и Великобритания, или осъществяване на съответните сделки тук, в ЕС", заяви той през май.

Миналата седмица ЕК излезе със свои предложения. Така например ЕК ще има правото да изтегли една част от базираните на еврото сделки с ценни книжа от Лондон. Британските доставчици на този вид услуги ще загубят лиценза си, ако не бъде постигнато специално споразумение между ЕС и Лондон след планираното излизане на Великобритания през 2019 година. "От гледна точка на излизането на един от най-големите европейски финансови центрове, трябва да направим някои корекции в нашите правила", заяви зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис. Комисията обаче се отказва от автоматичното преместване на клиринговите институции на континента. Според предложението на Комисията, в бъдеще е възможно "ограничен брой" клирингови къщи да бъдат задължени да извършват сделките си в рамките на ЕС. Това се отнася до тези доставчици на подобен вид услуги, които са от особено значение за стабилността на финансовата система и правилата за надзор извън ЕС не са достатъчни, за да предотвратят евентуални рискове.

Хубертус Фет смята, че Франкфурт е в добра изходна позиция, ако евроклирингът трябва да бъде прехвърлен в ЕС. Защото в града вече съществува съответната институция /Eurex Clearing/, която притежава лиценз и съответната технология. "Ако тази дейност се премести във Франкфурт, тук ще възникнат хиляди работни места", казва Фет.

Шансовете, банковият надзор ЕВА да се премести във Франкфурт, също са добри. В края на май канцлерката Ангела Меркел потвърди германските претенции за преместване на банковия надзор в Германия. В службата за банков надзор работят 189 души. В полза на преместването във Франкфурт говори и близостта на ЕЦБ. Инфраструктурата също е коз в полза на Франкфурт. Градът разполага с най-голямото летище в Европа и необходимите недвижими имоти. В следващите пет години ще бъдат построени 20 нови небостъргача, първите 6 от които ще бъдат готови още през 2020 година, казва лобистът. Градът разполага и с 300 хил. квадратни метра офиси.

Добри предпоставки

Във Франкфурт се изграждат и жилищни сгради, тъй като градът ще нараства годишно с 15 до 20 000 жители. Междувременно и някои други банки решиха да преместят седалищата си от Лондон във Франкфурт. Неевропейските банки имат нужда от т.нар. европейски паспорт, за да могат да правят сделки в рамките на ЕС. Ако те са получили лиценз във Великобритания, няма да имат право да извършват банкови опереции след излизането на страната от ЕС - в нито една европейска държава. Затова много банки са се ориентирали към Франкфурт, макар че градът на Майн има сериозна конкуренция: Париж, Дъблин, Амстердам и Копенхаген.

Засега е ясно, че американските JP Morgan и Goldman Sachs ще засилят присъствието си във Франкфурт. Също и Silicon Valley Bank предпочита Франкфурт, както и руската Външнотърговска банка. Корейската Woori-Bank, която досега не е била активна в Европа, идва във Франкфурт, както и британската Standard Chartered. Много скоро ще обявят решенията си и две японски банки, както и още една британска финансова институция./Дойче Веле


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 4157