EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Китай: Дефицитът ще надхвърли 3%

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Китай: Дефицитът ще надхвърли 3%

mail18:40 | 19.02.2020прегледи 565 коментарикоментари 0


Описанието на китайското правителство за сегашното фискално състояние на страната като „напрегнат баланс" се чете като знак, че тази година бюджетният дефицит на страната може да премине приеманото широко като безопасно ниво от 3 процента, смятат местни икономисти, цитирани от Радио Китай.

Финансовият сектор на страната е изправен пред двоен натиск – от намаляването на фискалните приходи и увеличаването на разходите след избухването на епидемията от новия коронавирус, пише финансовият министър Лиу Кун в статия, публикувана в списание „Циушъ" .

„Новата формулировка за финансовото състояние на Китай показва, че фискалният баланс е достигнал критична точка... тоест дефицитът може да надвиши „червената линия" от 3 процента за тази година", казва Дун Дънсин, директор на Института за финанси и ценни книжа към Уханския университет.

Три процента се считат от мнозина в Китай за максималното безопасно ниво за бюджетния дефицит, като за 2019 г. правителството бе поставило цел от 2,8%.

„Трудно е да се определят истинските последици от дефицит над 3%, но мисля, че би било приемливо за икономиката, ако това се случи само за кратък период от време", казва Дун Дънсин, добавяйки, че за страната е неизбежно да се придържа към положителна фискална политика, за да компенсира отрицателното въздействие на коронавируса, а през тази година фискалните разходи ще нараснат значително в сравнение с миналата.

В статията на финансовия министър се казва също, че Китай ще продължи с политиката за намаляване на данъците, за да помогне за снижаване разходите за бизнеса. По думите му, данъците за основните отрасли като производството ще бъдат „значително" намалени през тази година, докато тези върху индустрии като архитектура и транспорт ще спаднат „до известна степен". Китай обаче също е наясно с потенциалните рискове при подобен фискален дисбаланс, тъй като се ангажира да намали ненужните разходи. „Няма да е възможно да се прилага разхлабена фискална политика чрез чисто разширяване на фискалните разходи. Вместо това политиките и капиталът трябва да се използват по-ефективно, прецизно и целенасочено", пише още министърът.

Според него, централното правителство ще даде пример, като намали до голяма степен разходите за несъществени проекти и стриктно ограничи разходите за нови. Местните власти също ще бъдат помолени да намалят своите обичайни разходи и да изтеглят средства от проекти, които напредват бавно или са трудни за изпълнение. Те също така са длъжни да определят скалата на разходите въз основа на приходите, вместо да харчат пари по рискован начин.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg