EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Камерън & Туск: Няма сделка

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Камерън & Туск: Няма сделка

mail10:16 | 01.02.2016прегледи 1597 коментарикоментари 0


Британският премиер Дейвид Камерън и председателят на Европейския съвет Доналд Туск не успяха да постигнат споразумение по британските искания за реформиране на ЕС, но се договориха да продължат преговорите с още 24 часа, съобщиха световните агенции.

"Нямаше сделка", заяви Туск пред журналисти, напускайки по-рано от очакваното резиденцията на Даунинг стрийт 10 след работна вечеря с Камерън. "Интензивната работа през следващите 24 часа ще е решаваща", написа Туск в Туитър.

Камерън от своя страна съобщи, че двамата са се споразумели за още 24 часа преговори преди да бъдат публикувани за обсъждане предложенията за предоговаряне на условията за британското членство в съюза.

Двамата лидери са постигнали "известен напредък", но все още "остават нерешени големи въпроси", заяви източник от ЕС, който отбеляза, че преговорният екип на Туск ще остане в Лондон за по-нататъшни преговори, предаде ДПА.

Четирите искания на Лондон, за да остане Великобритания в ЕС, са да няма дискриминация към страните нечленуващи в еврозоната, да се засили конкурентността, да се възстанови суверенитетът на отделните страни и да се ограничи имиграцията в Европа.

Камерън иска да наложи четиригодишен мораториум преди изплащане на каквито и да било социални помощи на мигранти от европейски страни, пристигащи да търсят работа във Великобритания. Това искане е смятано за дискриминационно и противоречи на принципа на свободно движение в ЕС на хора, стоки и услуги, отбелязва АФП.

Камерън очаква да бъде постигнато окончателно споразумение по британските искания преди европейската среща на върха в Брюксел на 18 и 19 февруари, за да свика референдум през юни.

На срещата си Камерън и Туск обсъдиха по-специално предложението на ЕС Великобритания да получи правото да не дава социални помощи на работници от други страни членки за период от 4 години, предаде Ройтерс.

Т. нар. "аварийна спирачка" ще може да бъде използвана от всяка държава от ЕС, която успее да убеди останалите страни членки, че социалната й система е подложена на извънреден натиск. Правилото ще позволява на съответните власти да не плащат социални помощи на новопристигнали работници от други държави членки за период от 4 години.

Часове след снощната среща между Камерън и Туск говорителят на британския премиер обяви, че Лондон и ЕС са постигнали споразумение по условията на "аварийната спирачка", съобщиха ДПА и Ройтерс. По думите на говорителя, Европейската комисия е представила текст, където ясно е посочено, че сегашните обстоятелства, в които се е оказала Великобритания, удовлетворяват критериите, необходими за задействане на "аварийната спирачка". Говорителят на Камерън изтъкна, че това представлява "значителен пробив", означаващ, че премиерът може да изпълни ангажимента си за ограничаване на достъпа на мигранти до социални помощи за четири години.

Проучване на общественото мнение

Според резултати от последно проучване на общественото мнение на агенция ComRes, публикувани в Daily Mail, 54% от британците биха подкрепили оставането на Обединеното кралство в рамките на Европейския съюз, 36% биха гласували за излизането от съюза и 10% все още нямат мнение по този ключов въпрос.

Проучването на ComRes беше проведено сред 1006 британски граждани между 22 и 24-ти януари, като процентът на тези, които биха подкрепили запазването на членството на Великобритания в ЕС са намалели с 2%, докато тези, които биха гласували  с "не" на предстоящия в страната референдум е нараснал с 1% спрямо аналогично проучване, проведено през последния месец на 2015 година.

Източници: БТА, БНР


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg