EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Какви кадри ще се търсят след 5 г.?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Какви кадри ще се търсят след 5 г.?

mail07:05 | 06.06.2018прегледи 2261 коментарикоментари 0


Българските работодатели ще продължат да търсят средно- и висококвалифициран персонал. Потребности от икономисти, инженери, машинни оператори, продавачи, готвачи ще има през следващите 6 месеца и след 5 години – това е един от резултатите от първото проучване на Агенцията по заетостта за потребностите от работна сила, проведено на територията на 28-те области в страната ни. То стартира през февруари 2018 г. и бе реализирано съвместно с Комисиите по заетост към Областните съвети за развитие съгласно чл. 10 от Закона за насърчаване на заетостта. Участниците попълниха on-line анекетен формуляр, публикуван на официалната електронна страница на Агенцията по заетостта, областните и някои общински администрации, работодателски и синдикални организации.

В проучването на доброволен принцип се включиха 5012 работодатели при близо 405 хиляди активни предприятия през 2016 г. по данни на НСИ. Общо 4477 или 89,3% са работодателите от частния сектор, а 282 работодатели или 5,6% са от публичния сектор. Според икономическата си дейност 20,7% от работодателите са в сферата на търговията, 18,5% в индустриални/производствени дейности, в услугите за населението – 12,8%, в туризма – 4,7%. В анкетата участваха и учебни, детски и здравни заведения, читалища, както и представители от сферата на социалните, правните и други услуги. Най-много участници в проучването се включиха от областите Кюстендил, София-град и Пловдив, а най-малко от Добрич, Ямбол и Габрово.

Преобладаващо анкетираните работодатели са микропредприятия от частния сектор с персонал под 10 наети лица с работническа професия, осъществяващи търговска или индустриална дейност и изпитващи недостиг на персонал. Предвид липсата на кадри с изискваната квалификация или компетенции, работодателите са заявили, че предпочитат да осигурят на новонаетите обучение на работното място и наставник, дори и без да има външна финансова подкрепа. Успоредно с това те не предвиждат през следващите 6 месеца да организират обучение на вече заетия си персонал. Осигуряването на служебен транспорт или частично заплащане на разходите за пътуване на живеещите извън населеното място на работа за тях не е предпочитана форма за привличане на кадри.

Към момента на анкетирането 1771 (35.3%) работодатели са заявили, че нямат незаети работни места, а в краткосрочен план, през следващите 6 месеца потребности от нов персонал заявяват 3057 работодатели (61.0% от анкетираните).

От специалистите с висше образование най-често ще се търсят завършилите икономика, администрация и управление, машинно инженерство, електротехника, електроника и автоматика, туризъм.

Общо 2908 работодатели (58% от общия брой анкети) са посочили потребности от специалисти със средно образование и квалификация, като най-търсените са от сферата на стопанското управление и административните дейности, следвани от тези, необходими за индустриалните дейности, архитектурата и строителството. Туризма, хотелиерството и ресторантьорството са на 4-то място по заявено търсене на средни специалисти. Специалистите по информатика със средно образование са по-малко предпочитани спрямо тези с висше.

Конкретните професии, които работодателите ще търсят през следващите 6 месеца, най-често са машинен оператор (1526 лица), продавач-консултант  (1207), готвач (870), сервитьор-барман (811), строител (781), шивач (644), оператор в производството на облекло, електротехник, заварчик, камериер. Търсеният брой кадри по горните 10 професии, заедно със заявения по следващите 5 – икономист, оперативен счетоводител, машинен техник, строител-монтажник, машинен монтьор и  озеленител, формира половината от общия брой търсени лица по предложените в анкетата 77 професии.

Кръгът от търсена работна сила през следващите месеци се допълва от заявените потребности от работници без специална квалификация. Най-често се търсят общи работници, куриери, носачи и др. (2798 лица); работници в преработващата промишленост (806 лица); и помощници при приготвянето на храни (628 лица).

Работодателите предпочитат кандидатите за работа да притежават набор от знания, умения, професионални и лични качества, включващ най-често „Мотивация и отговорност към работата, независимо от наличието на опит или компетенции” (97,0%) и „Позитивни личностни качества” (96,5%). Най-малко, но повече от половината работодатели (53,4%) считат, че е важен „Предходният опит в осъществяваната дейност”. Близо 1/3 от анкетираните представители споделят, че за тях е важно наличието на начални компютърни умения, способности за усвояване и прилагане на нови знания, както и поведение и умения за ефективно общуване, междуличностни отношения и социален живот. Само 32,4% от работодателите посочват като необходима дигиталната компетентност.

Пилотното проучване на потребностите от работна сила на Агенцията по заетостта очерта и в средносрочен план (след 3-5 години) нуждата от продавачи, шивачи, машинни оператори, сервитьори, готвачи, шофьори, техници, както и за висшисти с педагогическа, икономическа, медицинска, административна или IT професия.

Повече информация от анкетното проучване на Агенцията по заетостта може да бъде намерена тук.


Тагове: кадри, работа
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg