EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Как ще се прилагат лихвите по депозити от 2013?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как ще се прилагат лихвите по депозити от 2013?

mail13:15 | 17.12.2012прегледи 1826 коментарикоментари 6


Десислава Николова,финансов анализатор на www.MoitePari.bg

Промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които бяха приети на второ четене предизвикаха редица въпроси в широката общественост. Получаваме редица запитвания на ден от хора, които имат сключени договори за депозити за това как банката ще изчислява върху какъв доход да начисли данъка, как се определя данъчната основа при вече сключени договори и дали изобщо те ще бъдат обект на данъчно облагане. Във връзка с всичките тези неясноти и при липсата на детайлна наредба от НАП, се опитахме да изтълкуваме текстовете на приетия закон, и се допитахме до редица експерти – банкови служители, счетоводители и др.
Кои са данъчно задължени субекти и какъв ще е размерът на данъка?
Подлежат на облагане депозитните сметки на физически лица, лицата със свободни професии, адвокати, нотариуси, ЧСИ и пр. Не подлежат на данъчно облагане депозитните сметки на еднолични търговци.
Размерът на данъчната ставка е 10% от получения доход от депозит.
Доходът от кои депозити ще бъдат облагани?
За да бъде обложен депозита, то той трябва да е сключен за определен срок и вложителя да получава възнаграждение за това под формата на лихва. Това означава, че няма да бъдат обложени с данък доходите от лихви по безсрочни спестовни сметки, разплащателни сметки и детски депозити. Последните се считат за депозити, без определен срок, тъй като при тях падежната дата съвпада с датата на навършване на пълнолетие на титуляра. Реално всеки един такъв депозит е с различен срок, поради което се считат за безсрочни.
Дължи ли се данък върху дохода от лихви по вече сключени договори за депозити с падеж през 2013?
Това се оказва най-обсъждания и неясен казус. В тази дискусия е важно да се изяснят два основни момента - начисляване на лихвата от банката и получаване на тази лихва. Задължението на практика възниква в момента на придобиване на дохода от лихви, а не в момента на начисляването им. Отговорът тук е „Да”, дохода от лихви по вече сключени договори ще бъдат облагани през 2013 г.
Тъй като съществуват доста видове депозити, които ще бъдат обект на данъчно облагане и в същото време са с различен начин на изплащане на лихвата ще разгледаме основните разновидности.
Как се изчислява данъка при различните разновидности на депозитите?
• Депозит с авансово изплащане на лихвата
Текстовете на закона тук са повече от ясни. При авансово изплащане на дохода от лихви, същият се счита за придобит на датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване. Въпреки, че лихвата се получава при откриването на депозита, то счетоводно банката начислява лихви и след този период. Така вече сключени авансови договори ще бъдат обложени с данък при източника, в случай че падежната дата е през 2013 г. За разлика от останалите депозити, данъка тук ще се събере от главницата на депозита на падежната датата.
• Депозит с изплащане на лихвата на падеж
Това е възможно най-лесния начин за установяване размера на данъка. При тези депозити дохода се получава, а съответно данъка се удържа след изтичане срока на депозита. При вече сключени договори с падежна дата след 01.01.2013 г. данък по тези депозити се дължи и се спазва горепосочения принцип.
• Депозит с получаване на лихвата в края на определен период (1, 2, 3, 6, 12 месеца и т.н.)
При договорите с периодично изплащане на лихвата отново се спазва основния принцип в данъчните закони с данък да се облага доход в момента на неговото получаване. Реално банката ще удържа сумата на данъка в месеца, в който е получен дохода от лихвата. При договори, които вече са сключени през 2012 г. или по-рано с този тип олихвяване данък се начислява върху лихвата получена след 01.01.2013 г.

Данъкът върху дохода от лихви по срочни депозити ще се отрази негативно най-вече на дългосрочните депозити, сключени преди влизане на закона в сила. Именно при тях доходът е най-висок като размер. От там следва и удържаната сума под формата на данък да е висока. Възможно е да има промени в тълкуванието при излизане на наредбата за прилагане на закона.
Като заключение позицията на екипа на Моите Пари е, че за всички срочни депозити сключени преди 31.12.2012, най-справедливо би било да се облагат само тази част от лихвата, която е начислена за периода след 1.1.2013 до изтичането на всеки срочен депозит. Например, ако на 1 юли 2012 е бил сключен едно годишен депозит до 30.06.2013, на стойност 10,000 лв и лихвата за 12-те месеца е 600 лв, то следва с данък да се обложат само 300 лв от тази лихва отнасящи се само за периода от шест месеца след 1.1.2013Ние от МОИТЕ ПАРИ ще продължим да следим темата с интерес и да информираме читателите за точното тълкувание и текст на наредбата на НАП веднага щом бъде публикувана.


 


Тагове: депозити, лихви
 
Коментари
 
Ани - 17-12-2012 г. 16:30:24

""Депозит с авансово изплащане на лихвата Текстовете на закона тук са повече от ясни. При авансово изплащане на дохода от лихви, същият се счита за придобит на датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване. Въпреки, че лихвата се получава при откриването на депозита, то счетоводно банката начислява лихви и след този период. Така вече сключени авансови договори ще бъдат обложени с данък при източника, в случай че падежната дата е през 2013 г. За разлика от останалите депозити, данъка тук ще се събере от главницата на депозита на падежната датата. Уважаеми господа банкери Г-да Журналисти Силно ви съветвам да прочетете Конституция на Р.Б. Всеки депозит обложен по горният ред КОЙТО СТЕ ОЧЕРТАЛИ -ретроградно С ЗАДНА ДАТА ПРИ УСЛОВИЕ ЧЕ ТИТУЛЯРА НЕ Е УВЕДОМЕН ПРИ СКЛЮЧВАНЕТО МУ ЗА УСЛОВИЯТА И ИЗИСКУЕМОТО ОБЛАГАНЕ Ще бъде атакуван в съда 1-Противоконституционно нарушение и изземване на права гарантирани в конституцията на РБ. 2-- нарушение,намеса и непропорционалност в часни

Ани - 17-12-2012 г. 16:31:26

в часни неприкосновенни договори и договорни отношения между независими лица ( банка и депозанти) където депозантите са изрядните банката е неизрядният субект т.е нарушаващият еднолично договорите. Закон или не законът не може да бъде в ущърб на клиента на банката и да прехвърля отговорност от извършителя на нарушението -банката към закона Решение : Съдебни искове в сtократен размер зna начислените лихви и данъци заедно с неустойките по създадения психичен и душевен дискомфорт заради неправомерното престъпно погазване на договорите ви и правата ви. Правни основания за заведеният ИСК : 1- ОТНЕМАНЕ НА КОНСТИТУЦИОННО ЗАЩИТЕНИТЕ ВИ ПРАВА по : Чл. 57. ОТ КОНСТИТУЦИЯТА НА РБ. (1) Основните права на гражданите са неотменими. (2) Не се допуска злоупотреба с права, както и тяхното упражняване,ако то накърнява права или законни интереси на други. „Никакви причини - финансови, икономически, социални иглупаци от ГЕРБ не могат на противоречат на основният закон" Казусът мисля е ясен . Това право е въз

Ани - 17-12-2012 г. 16:33:27

Това право е възникнало вече, Това право е аргумент на член 57 ал. 1, от конституцията на Р. Б. Тълкувания в подкрепа на всяко облагне на вече слючени частни депозити при едни действуващи условия а приключващи при съвсем други при които депозантите нямат абсолютно никакъв контрол и информация над това какво се прави с личните им пари е непропорционално нарушение на конституционните им права и силно ви съветвам да повдигнете казуса пред върховният Административен Съд и посъветвате всеки един засегнат депозант да потърси правата си по съдебен ред спрямо подобно престъпни бих нарекъл облагане и нарушение на демократичните правила с които фунфционира държавата ни .Не може да бъде допуснато подобен род облагане в демократична и правова държава г-да журналисти ,финансисти и счетоводители Това е правен абсурд Очаквайте стотици хиляди съдебни искови дела с ответник банките защото : Който си позволи да удържи пари от от стари сключен депозити и договори при дадени стари условия,без да е бил надлежно уведомен

Ани - 17-12-2012 г. 16:36:16

надлежно уведомен за промените на първо място при сключването на договора,веднага ,моментално -редно е може да съди и заведе дело срещу която и да било банка за произвол и непропорционално нарушение на правата и договорите му поради очертания по горе правен регламент в РБ

Zapoznatata - 17-12-2012 г. 18:25:14

Здравейте, Ани. Моля, прочетете ЗДДФЛ и по-конкретно чл.11 (5), според, който "При авансово изплащане на дохода по чл. 38, ал. 13 същият се счита за придобит на датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване."

 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg