EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Как заплатите растат… без да растат?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как заплатите растат… без да растат?

mail16:20 | 21.09.2010прегледи 854 коментарикоментари 0



Георги Ангелов, ikonomika.org
Статистиката отчита растеж на разходите за труд (почасово) - дори България отбеляза най-голям растеж в ЕС. За някои това е повод за радост, все пак доходите растат. За други това е повод за песимизъм, защото се губи конкурентоспособност по време на криза.

Реално, обаче, едва ли някой наистина вярва, че в България заплатите се увеличават - и то най-бързо в ЕС. Някак си, няма много хора, които да са се похвалили с увеличени заплати - още по-малко това се случва във всички сектори.

Тогава ни трябва алтернативно обяснение на случващото се. Ето едно правдоподобно обяснение.

Представете си, че сте работодател и имате 100 служителя. 50 от тях получават по-високи заплати (примерно 1000 лв.), а останалите 50 получават ниски заплати (300 лв.). Съответно средната заплата е 650 лв.

Идва криза и трябва да се намалят разходите, но в същото време да се запазят квалифицираните служители. С други думи, уволняват се най-вече нискоквалифицирани и нископлатени. От вашите 100 работници уволнявате 50-те нископлатени служители. Вече имате 50 работници с 1000 лева заплата - т.е. средната заплата е средно 1000 лв.

Уволняването предимно на нискоквалифицирани и нископлатени служители води автоматично да вдигане на средната заплата въпреки че нито един отделен човек не получава по-висока заплата. И понеже повечето работодатели следват подобна стратегия, същото се случва и на национално ниво.

Нещо повече, дори при намаление на индивидуалните заплати средната заплата отново може да расте. Например, както в горния пример работодателят уволнява нископлатените работници и в същото време сваля заплатата на високоплатените от 1000 на 900 лева. Т.е. средната заплата става 900 лв., което е по-високо от първоначалните 650.

Т.е. при непроменени или намаляващи заплати средната заплата може да се увеличава - стига заетостта да намалява и това намаление да е основно сред нископлатените. Ето го нашето обяснение за феномена "растящи заплати в криза".

Има и други фактори, които действат в същата посока, но тях ще ги оставим за друг път.

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg