АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Твърде високи данъци, твърде тежка бюрокрация – всичко това води до рекорден брой фалити на фирми в Германия. Страната се намира в сериозна икономическа криза. А причините са предимно от вътрешен характер.


Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.


До 30 април е срокът, в който собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства могат да платят годишните си задължения с 5% отстъпка, при плащане на цялата сума. До края на този месец е и крайният срок за първата вноска на такса битови отпадъци.


Още в първите часове след откриването най-дълги опашки се извиха пред щандовете за хамбургери, които се продават за между 40 и 50 леи (16 и 20 лв). Хот догът струва между 35 и 38 леи (14 и 15,2 лв), гофретите са по 30 леи (12 лв), палачинките - между 22 и 30 леи (8,8 и 12 лв), пържените картофки с всевъзможни добавки - 32 леи (12,8 лв).


Агнешкото месо се продава средно с 1-3 евро по-скъпо от миналата година. Ако в големите вериги през 2024 г. цените му са били 9-10 евро за килограм, тази година там то се намира за 11-15 евро, а в кварталните магазини отива над 15 евро. Яйцата вървят от 30-35 евроцента за брой и достигат до 60 евроцента за отглежданите по биологичен начин.


Оценката ще продължи поне три седмици, след което ще има едномесечно обществено обсъждане, каза още министърът по време на форума "Нови възможности и предизвикателства пред българския агросектор", който е 19-и от кампанията "Да! На българската храна".


Финансовите резултати на Deutsche Bank през 2024 г. бяха под очакванията, с печалба преди облагане с данъци от 5,3 милиарда евро (5,8 милиарда долара), което представлява спад със 7 на сто на годишна база (2023 г.).


КЗК се аргументира, че комисионите, които търговците на дребно плащат за приемане на електронни ваучери към операторите, както и трансакционните такси, се определят на изцяло пазарен принцип, като се договарят между участниците в системата.


"Недопустимо е в България да се продават храни със съмнителен произход или подвеждащи етикети, които заблуждават потребителите за състава и качеството на продукта. Пазарът трябва да бъде защитено място, а не територия за печалба на нечестни търговци за сметка на здравето на хората", заяви инж. д-р Андрей Велчев, председател на Сдружението.


Освен тази инициатива, вече две години заедно провеждаме образователна кампания за ученици, чрез която досега сме обхванали над 4000 деца в София. През 2025 г. програмата ще се разшири и в Перник и Ботевград, за да достигне до още повече млади хора“, допълва Джейн Димитрова, съосновател на Foodobox.