EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Икономиките на Централна и ЮИЕ стабилни

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Икономиките на Централна и ЮИЕ стабилни

mail09:00 | 03.04.2014прегледи 954 коментарикоментари 0


Въпреки политическата криза, предизвикана от събитията в Украйна, подобрената икономическата ситуация в Централна Европа (ЦЕ) продължава. Затова анализаторите увеличиха своите прогнози за ръст на БВП на Полша (3.1 %), Чехия (2.3 %) и Унгария (2 %). Прогнозите за ръст в ЮИЕ са стабилни, като Румъния и България имат водеща роля в региона. Това показва анализ на Райфайзен Рисърч, поделение на Райфайзен Банк Интернешънъл АГ (РБИ), в последното издание „Стратегии за Централна и Източна Европа” за второто тримесечие на 2014 г.

“Почти не виждаме никакви признаци на отслабване на напрежението върху пазарите на облигации в ЦИЕ през второто тримесечие на 2014 г., затова трябва да се очакват още увеличения на доходността в Полша, Унгария и Чехия. В светлината на геополитическите напрежения в региона, не е изненадващо, че фондовите борси в ЦИЕ имаха слаб старт на 2014 г. Виждаме някои възможности за по-нататъшни понижения през второто тримесечие, но през годината очакваме повече фокус върху основните данни и следователно възстановяване на цените на акциите,” завършва прогнозата за следващото тримесечие.
“По-добрата икономическа инерция на най-важните търговски партньори на Австрия, както и по-високият икономически ръст в повечето страни от ЦИЕ, са добър знак за устойчива, позитивна среда на капиталовия пазар, по наше мнение”, обяснява Стефан Максиан, Главен анализатор на Райфайзен Центробанк. Освен това, трайно ниското ниво на лихвения процент продължава да подкрепя акциите като основен клас активи. Очаква се индексът ATX да се повиши от сегашното си ниво от 2,460 пункта до около 2,700 пункта до края на годината. Текущият показател Цена/Печалба(P/E) за 2014 г. на Австрийският пазар на акции в момента е на нива от 13.6, и дивидентната доходност възлиза на около 3%. Също така анализаторите на акции на Райфайзен Центробанк също са оптимисти относно повечето пазари на акции в ЦИЕ. Например, полската икономика набира скорост и се очаква да достигне ръст на БВП от над 3 % през 2014 г., което най-вече ще облагодетелства компаниите, които са активни на полския пазар. За Максиан “Московската фондова борса и Унгария ще бъдат изложени на малко по-високи рискове през следващото тримесечие, поради геополитическото напрежение и съответно предстоящите парламентарни избори.”
Сектори на фокус: банки, застрахователни компании, индустрия и енергетика
От гледна точка на икономическите сектори, анализаторите смятат за интересни банки и застрахователни компании, индустрия, както и петролни и газови компании с високи производствени нива. Банките все още са изправени пред много трудна пазарна среда, но след последните спадове в цените на акциите, екипът за Рисърч на компании на Рафайзен Центробанк смята, че отделни акции определено могат да се похвалят с атрактивна оценка. Също така мерките, предприети от няколко банки през последното тримесечие на 2013 г. при подготовката за Прегледа на качеството на активите от Европейската Централна банка са проблем. Акциите на австрийски и застрахователни компании от ЦИЕ процъфтяват при вътрешните мерки за реструктуриране от една страна, а от друга страна и поради устойчиво добрият пазар на облигации и очакванията за по-малко искове за щети в резултат на меката зима. Индустриалният сектор се задвижва от подобряващите се икономически индикатори и обръщането на тенденциите в някои подсектори като строителство и автомобилостроене. Имайки предвид стабилността на цената на суровия петрол, производителите на петрол също са атрактивни. Анализаторите на Райфайзен Центробанк предпочитат основно компании с голям дял производство в политически стабилни региони.

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg