АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕП прие поправки в реформата на ПСР



Комисията по икономически и парични въпроси към Европейския парламент прие шестте доклада от пакета за засилване на икономическото управление на еврозоната и ЕС. Евродепутатите внесоха над 2000 предложения за изменения.
Гласуваният пакет се състои от шест законодателни акта. Четири от предложенията са в областта на фискалната политика и включват широкообхватна реформа на Пакта за стабилност и растеж. Другите два нови регламента визират установяването и ефективното преодоляване на оформящите се макроикономически дисбаланси в еврозоната и ЕС.
С цел да бъдат отстранени установените в действащото законодателство слабости, шестте доклада от пакета са насочени към разширяване и засилване на надзора над фискалните и макроикономическите политики, както и на структурните реформи. За държавите в нарушение се предвиждат нови принудителни механизми.
Един от главните акценти в докладите е създаването на таблица от ограничен, но адекватен на брой показатели, които ще имат фиксирани критични стойности. Те ще позволяват ранна диагностика на макроикономическите дисбаланси в страните от ЕС. Таблицата няма да подлежи на автоматично тълкуване, а данните от нея ще бъдат подложени на задълбочен икономически анализ и диалог.
Предложението на госпожа Елиза Ферейра (S&D), докладчик по доклада за предотвратяване и коригиране на макроикономическите дисбаланси, е фиксираните критични стойности да бъдат еднакви за всички страни, участващи в механизма. Илиана Иванова защити по време на дебатите тезата, че различните макроикономически характеристики на страните-членки в и извън еврозоната налагат въвеждането на различни критични стойности на показателите. Внесеното от нея предложение за изменение на текста от доклада беше подкрепено от колегите й от ЕНП.
"Важно е нивата на показателите от таблицата да бъдат различни за страните от еврозоната и за останалите страни-членки. Щастлива съм, че моите колеги от ЕНП ме подкрепиха и гласът на новите страни-членки беше чут при вземането на толкова важно решение", сподели след гласуването г-жа Иванова. Тя добави, че процесът на наваксване (catching-up process) е важен елемент, който трябва да бъде вземан под внимание при анализа на показателите.
Българският евродепутат подчерта, че представителите на ЕП трябва да направят всичко възможно гласуваните промени да бъдат защитени по време на преговорите между ЕП и Съвета и да се стигне възможно най-бързо до финализиране на законодателната процедура. "Гласуването на пакета за икономическо управление доказа, че когато става въпрос за важни решения, евродепутатите от различните политически групи могат да бъдат обединени и да работят конструктивно. Разчитаме на ефикасен диалог със Съвета, за да може новите европейски правила да влязат в сила възможно най-скоро."
Очаква се приетите текстове да бъдат гласувани в пленарна зала в началото на юни т.г.
Tweet |
|