EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

ЕК ни отпусна €10,5 млн. за наводненията

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕК ни отпусна €10,5 млн. за наводненията

mail14:10 | 01.12.2014прегледи 790 коментарикоментари 1


На 10 октомври Европейската комисия предложи на България да бъде предоставена помощ от 10,5 млн. евро за компенсиране на щетите от наводненията в областите Варна, Добрич, Габрово, Велико Търново, Бургас, Монтана, Кюстендил, Пловдив, Хасково, Ямбол и Софийска.
Европейската комисия разглежда и второ искане от българските власти - за обезщетения за пороя в Мизия. Очакваната помощ от фонд "Солидарност" по тази молба е 1,9 млн. евро.

От заявените от България 300 млн. евро от европейския фонд „Солидарност“, страната ни ще получи 6 на сто или близо 10,5 млн. евро, коментира министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. До 20 декември в МРРБ трябва да бъде създадено специално звено. „Предстои да бъдат разработени правила за работа на фонда и звеното да бъде одобрено от Европейския парламент. Успоредно с изчакването на одобрението на фонда ще работим с общините по приоритизирането и прецизирането на проектите“, увери регионалният министър. Целта на фонд „Солидарност“ е да подкрепи всички общини, които пострадаха от природните бедствия тази година.

Всички преки щети от наводненията през лятото, заявени от България, са признати от Европейската комисия. Това заявява в писмо до евродепутата от БСП Момчил Неков комисарят по регионална политика на ЕС Корина Крецу. Неков поиска разяснения от Европейската комисия, тъй като предложеното обезщетение от 10,5 млн. евро от Европейския фонд "Солидарност", се оказа по-ниско от очакванията на правителството.

Според комисар Крецу тъй като поисканата помощ се отнася за бедствия от национален мащаб, е приложена прогресивна двуетапна система, като сумата е изчислена като сбор от 2,5% от частта от преките общи щети, която е под прага за "голямо бедствие" и 6% за частта от щетите над този праг. За България прагът за 2014 г. е 232, 502 милиона евро.
В отговора се уверява, че този метод за изчисление взема предвид капацитета на България да се справи сама с природното бедствие. "Той позволява също така при един и същ размер на щетите, сравнително по-бедните държави, да получат по-голяма в абсолютно отношение помощ", се казва в отговора.
Европейската комисия все още очаква българското правителство да я информира за какво ще използва парите. Комисар Крецу уверява, че веднага щом Европейският парламент и страните членки одобрят промените в бюджета на ЕС, поискани от Комисията, обезщетенията ще бъдат изплатени. Недостигът на средства няма да засегне това плащане.
Заради провала на преговорите за бюджета на Общността през ноември Европейският парламент е блокирал решенията по бюджетни въпроси.Еврокомисията внесе нов проектобюджет, който сега ще се преговаря между парламента и страните членки. Възможно е, ако споразумение бъде постигнато до средата на месеца, компенсациите за щетите от наводненията в България отново да влязат в програмата на пленарната сесия на Европейския парламент (15-18 декември).
 


 
Коментари
 
Иванова - 01-12-2014 г. 14:19:45

Коя точно умна глава нарича потопа в Мизия "порой"?!?!

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg