АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Един грък от Солун коментира



Марина Панчева
Общата парализа, обхванала цялата ни южна съседка, продължи и днес. В момент, когато парламентът гласува строги бюджетни съкращения, стотици хора се събраха по площадите на гръцките градове. Освен спрян градски транспорт, неработещи институции, болнични заведения и магазини, блокирани остават и стотици хора по летищата, пристанищата и гарите в страната. Характеризирани като „драконовски”, мерките, предвиждащи данъчни реформи и съкращения на държавни разходи, са на стойност 28,6 милиарда евро от националния бюджет до 2015 година.
Провокирани от ситуацията в страната потърсихме мнението на 30-годишния Боги Тодо от Солун, който работи в сферата на търговията. Ето какво каза той днес за Economynews.bg
„От години гръцката икономика е базирана и разчита на кредити от ЕС и МВФ. Съгласно мнението на мнозинството от гърците, определена част от сумите са използвани от политически лица за лични цели. Тези заеми са взети не с цел тяхното погасяване, а натрупването им като дългове на държавния бюджет.
С настъпването на кризата много частни фирми фалираха, в последствие се вдигна процентът на безработицата в страната.
От Европа се оказва натиск над управляващите за взимане на съответните мерки за погасяване на заемите.
Тези мерки са: разпродажба на някои държавни институции като електроразпределителни и водоснабдяващи дружества на частни европейски фирми, както и съкращаване на голяма част от държавните служители, а също така значително повишаване на данъците (23% ДДС).
Всички тези мерки според гърците се отразяват най-лошо на средните слоеве от обществото. Според информация от гръцките медии броят на безработните гърци от началото на годината досега се е увеличил с 200 000, останали фактически на улицата.
Официалното обявяване, че страната е пред фалит, доведе до масовото изтегляне на парите от местните банки, като се твърди, че три от тях са пред фалит.
Повече от очевидно е, че цялата тази ситуация на несигурност и нестабилност, безработица, повишаване на данъците и поскъпване, води до протести – 24- и 48- часови стачки на всички институции.
Положението в страната е изключително тежко в резултат на значителното поскъпване на всичко от една страна, и по-ниските пенсии и заплати от друга страна.
Мога да обясня това, което се случва най-кратко по следния начин: ако един обикновен грък е успял да запази работата си, заплатата му е останала напълно непроменена, но разходите значително повишени.”
Tweet |
|