EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Еврото обръща мача

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Еврото обръща мача

mail18:00 | 25.01.2011прегледи 1946 коментарикоментари 0


Бисер Манолов
През изтеклата седмица шефът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише удари в десетката. В интервю пред германския Der Spiegel той заяви, че „когато се говори за европейския фонд за финансова стабилност, всички „табута“ за дискусии по въпроса трябва да отпаднат“. Точно такъв директен подход е най-важното нещо, което инвеститорите очакваха от официалните власти – ясното дефиниране на проблема и конкретни стъпки за неговото решаване.
За какво става въпрос? В момента „де юре“ средствата в този фонд може да достигнат 440 милиарда евро за подпомагане на държави, спадащи към Еврозоната. В действителност обаче реалните средства за директна интервенция възлизат на „само“ 225 милиарда евро. На база последните коментари от германския финансов министър става ясно, че спасителният фонд ще емитира облигации за набиране на средства на различни лихвени проценти. Това се налага поради факта, че различните държави участнички в тази схема имат различен кредитен рейтинг. Към настоящия момент само шест от всички 17 държави имат кредитен рейтинг А или по-висок – Австрия, Финландия, Франция, Германия, Люксембург и Холандия.
Само да припомня, че държавите с кредитен рейтинг от А до ААА се смятат за практически безрискови инвестиции от страна на пазарните участници и точно затова тези държави плащат най-ниски лихвени проценти при заемане на средства. Защо всички инвеститори считат, че тази новина сама по себе си е изключително позитивна? Може би това е първата крачка към евентуална промяна на законодателството във всяка една европейска държава в посока налагане на текстове, забраняващи на правителствата да формират бюджетни дефицити. Финансовите пазари реагираха подобаващо на новината. В петък еврото приключи на нива над 1,36 долара за евро. Да припомня, че само допреди 2 седмици единната валута се котираше на нива под 1,29 долара за евро. Колкото и странно да звучи, през изминалата седмица спекулантите обърнаха платната и започнаха да залагат на покачване стойността на еврото в средносрочен план. От комисията за фючърсна търговия със стоки в Чикаго публикуваха информация, според която през изминалата седмица нетният размер на откритите позиции на търговците, заложили срещу зелените пари, се е увеличил до 15 милиарда долара при ниво от 7 милиарда за предишната седмица.
Това означава, че вероятността еврото да премине психологическото ниво от 1,40 долара за евро през следващите 10 дни става съвсем реална. Според Камила Сутон, старши валутен дилър от Scotia Capital в Торонто, ситуацията на финансовите пазари видимо се стабилизира. Това, което в момента ни показват стойностите на еврото спрямо основните валути, е, че инвеститорите почти приемат факта, че кризата с държавните дългове в Европа е разрешена.
Официалните американски власти подкрепят директна финансова помощ за Португалия от Китай. Макар и по неофициален начин Гърция и Германия дадоха да се разбере, че гръцките дългове през тази година ще бъдат платени навреме и в пълен размер. Нивото на испанския държавен дълг показа стойности от ноември 2010 г., когато все още нямаше напрежение. Казано най-точно, позитивните новини през изминалата седмица ни свариха неподготвени. Това не е черно чувство за хумор, а по-скоро автосарказъм. Ако твърдата политика на европейските надзорни финансови институции продължи със същата решителност и през следващите седмици, мисля, че 2011 г. ще бъде повратната за началото на следващия 5-годишен цикъл на икономически ръст, но ръст, изграден на здрава фундаментална основа.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg