EUR 1.9558
USD 1.7999
CHF 1.9913
GBP 2.2782
CNY 2.4937
you tube
mobile version

Европейци не вярват на икономическата политика

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Европейци не вярват на икономическата политика

mail15:30 | 25.09.2013прегледи 511 коментарикоментари 0


Гражданите на ЕС губят доверие в способността на лидерите си да управляват икономиката, сочи публикувано изследване, цитирано от ДПА. Изследването "Трансатлантически тенденции" е на Германския фонд Маршал, известен и като German Marshall Fund - вашингтонски мозъчен тръст за насърчаване на американо-европейските отношения. Той проследява тенденциите сред общественото мнение от двете страни на Атлантика, анкетирайки граждани на САЩ, Турция и 11 страни членки на ЕС.
Над две трети (68%) от европейските участници в анкетата са заявили, че страните членки трябва да запазят контрола над икономическата и бюджетната си политика - с 11% повече спрямо миналогодишните данни.
Само една четвърт (26%) от анкетираните подкрепят преотстъпване на тези правомощия на ЕС или с 37% по-малко от миналата година. Все повече хора чувстват, че членството в ЕС е лошо за икономиката им, особено в страните, които са най-тежко засегнати от кризата. В Испания 44% са на това мнение - 6% увеличение спрямо 2012 година, а във Франция делът им е 36% спрямо 25% миналата година.
Изследването обаче показва и широко недоволство от националната икономическа политика. В Европа 62% не одобряват решенията на своите правителства, като във Франция е отчетено най-рязко увеличение - от 57 на 74%. Данните се появяват седмица, след като Франция призна, че няма да покрие тазгодишната цел за намаляване на дефицита и трябваше да понижи прогнозата си за икономическия растеж за 2014 година. Страната се бори и с нарастване на безработицата. В Германия, където ще има избори в края на седмицата, сигналите са смесени: 56% подкрепят икономическата политика на канцлера Ангела Меркел, а 41% - не.
Повече европейците са изразили вяра в справянето на Меркел с икономическата криза (47%), отколкото на ЕС като цяло (43%), но равнищата на неодобрение на канцлера са достигнали максимуми от 82% и 65% съответно в Испания и Португалия.

Кризата не е засегнала американо-европейските отношения, установява изследването, според което 55% от европейците заявяват, че силната роля на САЩ е желателна, а 57% от американците оценяват положително управлението на ЕС. Китай обаче е възприеман като "икономическа заплаха за трансатлантическата общност". Европейските страни, включени в изследването, са Великобритания, Франция, Германия, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Испания и Швеция.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg