АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


Гърция прогнозираше растеж от 2,9 процента в началото на годината, докато страната продължава да излиза от дългова криза, която продължи десетилетие и едва не я доведе до излизане от еврозоната. Прогнозата беше намалена на 2,5 процента през април също заради забавяне на икономиката на ЕС като цяло.


„Увеличаването на разходите в социалната сфера за сметка на тегленето на нови дългове е опасно. Ще рухне цялата система и можем да изпаднем в положението на Гърция. Ние няма да можем да плащаме лихвите по тези дългове. Ще се завърти една дългова спирала, която може да провали валутния борд."


Гърция загуби една четвърт от брутния си вътрешен продукт по време на 10-годишната дългова криза. През миналата година гръцката икономика успя да нарасне с 1,9%, а правителството първоначално заложи повишение на БВП с 2,8% през тази година.


Туризмът генерира около 20 процента от брутния вътрешен продукт на Гърция и е от ключово значение за страната, която през 2018 г. излезе от 10-годишна дългова криза, отбелязва Ройтерс.


Икономическият шок от вирусната пандемия може да тласне безработицата в Испания нагоре до 21,7% през настоящата година, заличавайки напълно постепенното ѝ намаляване след глобалната рецесия през 2008 г. и последвалата европейска дългова криза.


За първи път се постига отрицателна доходност при 5-годишни облигации. Това е първата дългова емисия за годината, която обикновено се счита и за тестова за пазара.


Все повече държави обмислят 50 и 100-годишни дългови държавни ценни книжа. Защо държавите биха прибегнали до толкова дългосрочни облигации?


200 млн. лева нов дълг под формата на държавни ценни книжа се очаква да бъде поет от правителството. Това ще бъде поредната дългова емисия, след като страната ни реши да плати наведнъж изтребителите Ф-16.