EUR 1.9558
USD 1.8361
CHF 2.0130
GBP 2.2896
CNY 2.5369
you tube
mobile version

ДСК & ОББ в неравна битка с офшорка

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ДСК & ОББ в неравна битка с офшорка

mail06:28 | 23.04.2015прегледи 2765 коментарикоментари 0


ОББ и Банка ДСК бяха осъдени по две дела във връзка с несъстоятелността на „Бросс Холдинг” АД, това съобщиха банките. Делата се гледаха от Окръжен съд - Силистра на 11 март 2015 г. срещу вземанията на мнимия кредитор – офшорната компания Диси&Кем Компани, претендираща вземане от Бросс Холдинг АД в размер на над 43 млн. лв.
С определенията си, публикувани на 3 април 2015 г., съдия Пламен Неделчев не само прекрати делата, но и осъди всяка от двете банки да заплатят на офшорката по 1 305 005.24 лв. за възнаграждение на назначения от Диси&Кем Компани юрисконсулт. Определенията по двете дела вече са обжалвани от финансовите институции пред Апелативен съд – Варна.
Така сагата „Бросс Холдинг“ АД продължава, носейки риска за реалните кредитори да заплатят изключително големи по размер разноски. Само до сега, общият размер на разноските, които двете банки са застрашени да платят във връзка с множеството дела по несъстоятелността на дружеството вече надвишава сумата от 6 600 000 лв.
Ето в какво се състои тази схема, чиято цел е да елиминира истинските кредитори на „Бросс Холдинг“ АД за сметка на обогатяване на новия собственик на търговското предприятие – „ФЕНИКС КЕМИКЪЛ“ ЕООД, зад който без съмнение стои длъжникът и офшорната компания с вземане за над 43 млн. лв.:
На първо място, по подадените от двете банки сходни по съдържание възражения срещу вземанията на Ди Си енд Кем Компани, Окръжен съд - Силистра образува нови две дела, с отделни номера, различни от основното производство по несъстоятелност. Според Търговския закон съдът по несъстоятелността следва да се произнесе по постъпилите възражения „в открито заседание“, а не в отделно дело, като „по възможност всички възражения се разглеждат в едно заседание“. Така, образуването на две отделни от основното производство по несъстоятелност дела, осигури възможността на съда да присъди разноски в тежест на двете банки по всяко едно от тях и то в посочения по-горе размер от 1 305 005.24 лв.
На второ място, назначаването на трудов договор на юрисконсулт от офшорката Диси&Кем Компани, й позволи да търси възнаграждение за осъществяваното от него процесуално представителство. Особеното е, че за присъждане на юрисконсултско възнаграждение не е необходимо на съда да бъдат представени доказателства за реално плащане на посочената сума, каквито доказателства задължително се представят в случаите, когато се иска присъждане на адвокатски хонорар и дружеството е било представлявано от адвокат.
Основен въпрос е доколко действително е осъществена защита по делата от този юрисконсулт, която засега се свежда до предявяването на молби за присъждане на оспорваното от банките възнаграждение, коментират двете банки.
На трето място, съдът не съобрази специалните правила на производството по несъстоятелност. Те изрично посочват, че разноските на кредиторите по несъстоятелността се заплащат при осребряване на имуществото от длъжника, а не от другите кредитори, отбелязват още ОББ и ДСК.
Това не е първият случай в производството по несъстоятелност на „Бросс Холдинг“ АД, в който Окръжен съд – Силистра присъжда разноски в подобен размер. Съдия Галина Енчева осъди Банка ДСК и ОББ да заплатят на Диси&Кем Компани още 1 305 025.24 лв. за юрисконсултско възнаграждение. Тази огромна сума бе присъдена в производството по атакуване на решението, с което бе признато вземането на офшорката в размер на 43 482 508 лв. Определението по това дело също е обжалвано пред Апелативен съд – Варна.
ОББ и Банка ДСК освен това са задължени от съда да заплатят нови 900 000 лв. за възнаграждение на особен представител на Бросс Холдинг АД по едно от делата, заведено от банките в опит да бъде върнато имуществото на длъжника в масата на несъстоятелността. Необходимостта от назначаване на особен представител е възникнала, след заличаване на законните представители на дружеството в Търговския регистър, което е направено по тяхно искане. Целта очевидно е била несъстоятелният длъжник да остане без представители, които да го защитават пред съда, а оттам и да възникне възможността да се иска от съда назначаването на особен представител на дружеството.
Съдът е определил толкова голямо по размер възнаграждение на особения представител, съвсем целенасочено, но необосновано, защото правилно изчислено, възнаграждението би се определило на едва 300 лева, казват от банките. Това е още едно доказателство, че съгласуваните действия на съда, длъжника и офшорното дружество имат за цел чрез определяне на огромни по размер разноски да преградят правото на защита на правата на Банка ДСК и ОББ, считат осъдените институции. Това е така, защото при неплащане на сумата делото ще бъде прекратено, а възможността за защита на действителните кредитори – окончателно осуетена.

Въпреки множеството предприети от двете банки опити за защита на правата им на кредитори на Бросс Холдинг, има реална опасност те не само да не съберат вземанията си, но и да бъдат осъдени да заплатят колосални по размер разноски по свързаните с несъстоятелността дела. Тези разноски включват и юрисконсултско възнаграждение на офшорното дружество и мним кредитор Диси&Кем Компани в размер от 3 900 000 лв, които до момента са присъдени от Окръжен съд – Силистра. И всичко това е резултат от поредица порочни схеми, които освен производството по несъстоятелност включват втори по ред особен залог на търговското предприятие на Бросс холдинг и две продажби по реда на ЗОЗ, в резултат на които активите на длъжника са стопени, а добре работещите му химически заводи са продадени за 100 лв., отбелязват двете банки.

Още по темата тук


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg