EUR 1.9558
USD 1.7650
CHF 2.0835
GBP 2.3153
CNY 2.4873
you tube
mobile version

Гърция – Дамоклев меч над финансовите пазари

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Гърция – Дамоклев меч над финансовите пазари

mail15:50 | 30.06.2011прегледи 841 коментарикоментари 0


“Драматичните последици, които Гърция оказа върху икономическата активност в Европа, би трябвало да започнат да отслабват от този момент нататък”, прогнозира Петер Брециншек, главен анализатор в Райфайзен Банк Интернешънъл АГ (РБИ). Въпреки че бяха засенчени от развитието на гръцката дългова трагедия, както еврозоната, така и развиващите се пазари, отчетоха фаза на силен ръст през първото полугодие на 2011 г. Единствено резултатите за САЩ бяха разочароващи. „През втората половина на годината очакваме развитие като в огледало за обратно виждане. Макроикономическите данни и корпоративните резултати би трябвало да получат по-значително внимание след като драмата около Гърция избледнее и остане зад нас. Въпреки това, опасността от евентуално влошаване на кризата в Гърция продължава да виси като Дамоклев меч над финансовите пазари.”, обяснява Брециншек, оглавяващ Райфайзен Рисърч. Хелге Рехбергер, ръководител отдел Анализи на фондовия пазар, очаква облекчението покрай оцеляването на Гърция, в съчетание с предстоящото оповестяване на резултатите за второто тримесечие да подкрепи по-рисковите категории инвестиции: Доколкото очакванията за печалби остават над средното ниво и предвид благоприятните оценки, дисконтовият процент би трябвало да стимулира покупките както на акции, така и на корпоративни облигации.” Рехбергер очаква краят на отдавна наблюдаваното незадоволително представяне на растящите пазари да стане факт през третото тримесечие на годината, като залага на отрасли като IT, енергетика, стоки, служещи за защита, суровини, промишлеността и финансите.

Икономическият ръст в еврозоната отслабва

След добрия старт на еврозоната в началото на 2011 г. анализаторите от Райфайзен Рисърч очакват динамиката да се забави през второто полугодие на годината. Въпреки това еврозоната би трябвало да успее да отбележи растеж от 2 % за цялата 2011 г. Както и предходната година, тази средна стойност се получава при високите разлики в темповете на растеж на БВП. От една страна, ядрото на еврозоната, формирано от страни като Германия и Австрия, вече компенсира драстичните спадове от 2009 г. „През 2011 г. очакваме ръст от 3,3 % за Австрия, както и немалък резултат от 3,6 % за Германия ”, обяснява Брециншек. „От друга страна, Португалия и Гърция остават в дълбока рецесия, като спадът от над 3% в БВП на Гърция е най-големият за еврозоната”.
Въпреки това, икономическите условия през 2012 г. ще бъдат донякъде по-хомогенни, отразявайки подкрепата, осигурена от очакваното разрешение на въпроса с кризата със суверенния дълг и структурните реформи. Но именно изпълнението на необходимите мерки, асоциирани с тези обстоятелства биха могли неколкократно да предизвикат турбулентности през годината. „Темата отново може да стане основна за инвеститорите на финансовите пазари, особено през пролетта на 2012 г. , когато се публикуват данните за държавния дефицит и дългове, както и тези за новите бюджетни планове”, прогнозира Брециншек.

Кризата с дълга на Гърция като лакмусов тест за еврозоната

Кризата с дълга на Гърция се влоши допълнително през последните няколко седмици. Трудно оценимите последици от намаляването на дълга на Гърция обясняват и постоянния отказ на ЕЦБ да наложи преструктуриране. Освен това, според анализаторите тези последици поддържат схващането, че Гърция ще може да продължи да разчита на финансова подкрепа от своите европартньори в средносрочен план. „Независимо от това, гръцкото правителство ще трябва да приеме допълнителни законодателни реформи и ефективно да приложи програмата за приватизация. Тук е и основният рисков фактор в прогнозирания сценарий. Възможността предоставената от ЕС/МВФ помощ бързо да се изпари заради липса на политическа воля за реформи в Гърция и съответно страната да преустанови плащанията по своя дълг е риск, който не може да бъде пренебрегнат”, заявява Брециншек. С финанасова инжекция от страна на ЕС/МВФ и с нов фокус върху структурата и динамиката на растежа в Гърция, ситуацията би трябвало временно да се успокои през второто полугодие на 2011 г. В дългосрочен план, главният икономист на РБИ Петер Брециншек очаква преструктуриране на гръцкия дълг. „Това има логика само ако Гърция реализира бюджетен излишък с изключение на лихвените плащания”.

САЩ; По-висок ръст на БВП само през второто полугодие

Както прогнозирахме и в предходния си доклад, значителното повишение в цените на горивата между март и май оказа сериозен ограничаващ ефект върху частното потребление в САЩ през второто тримесечие”, отбелязва Брециншек. При очквания, че пазарът на труда се подобри обаче, анализаторите на РБИ прогнозират, че САЩ ще се върнат към по-високи темпове на икономически растеж през второто полугодие. Вероятният резултат ще бъде ръст от 2,7 % за 2011.

Инфлационният пик скоро ще бъде достигнат. ЕЦБ допълнително повишава лихвения процент

През май средногодишната инфлация в еврозоната достигна 2,7% - значително превишение на целта от малко под 2%, поставена от ЕЦБ. Въпреки това, Брециншек очаква инфлацията тепърва да достигне пикови нива до над 3% средногодишно през юли. „Очакваното повишение обаче, не се дължи на някакво широкообхватно повишение на цените при всички стоки и услуги в световен план, а на покачването на цените в енергетиката и на храните. Очакваме инфлационните нива да се понижат отново през второто полугодие”, добавя той.  Доколкото е малко вероятно инфлацията да достигне връхната си точка до настъпването на летните месеци, Брециншек очаква ново повишение на лихвения процент от страна на ЕЦБ до 1,5% още през юли. Целта на тази първа фаза от поредица повишения изглежда ще бъде ниво от 2%. Що се отнася до Федералния резерв на САЩ, Брециншек очаква повишението в лихвените равнища да се отложи до 2012 заради притесненията на Фед от слаб ръст на щатската икономика.

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg