АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Общото намаление на прогнозите ни за растежа за 2025 г. и 2026 г. възлиза на 0,8 проценти пункта, заяви главният икономист на Международния валутен фонд Пиер Оливие Гуринчъс по време на представянето на пролетното издание на доклада "Преглед на световната икономика" (World Economic Outlook).


Глобалната среда на несигурност, слабият износ, липсата на квалифициран персонал и поскъпването на труда водят до съкращения на персонал в индустрията. Ръстът при цените на храните и безалкохолните напитки допринася най-силно за динамиката на инфлацията.


Ръстът на икономиката на България ще се забави до 2,5 на сто през тази година, след като през миналата година бе 2,8 на сто, се посочва в пролетното издание на "Преглед на световната икономика" на МВФ, озаглавено "Несигурността във водените политики поставя на изпитание глобалната икономическа устойчивост" (Policy Uncertainty Tests Global Resilience).


С 1830 патентни заявки, подадени в Европейското патентно ведомство (EPO) през 2024 г., компанията заема водещата позиция в ЕС. Начело на глобалната класация са южнокорейската "Самсунг" (Samsung) с 5107 заявки, китайската "Хуавей" (Huawei) с 4323 заявки и Ел Джи (LG) - също от Южна Корея - с 3623 заявени патента.


Сред акцентите беше организацията на Глобалната конференция за винен туризъм, която ще се проведе в Пловдив и ще затвърди позицията на страната като значим участник в световната винена карта.


Доклад анализира представянето на глобалната конкурентоспособност на Европа въз основа на ключови показатели като публични финанси, бизнес среда и пазар на труда.


На този фон от Кофас ревизират оценките на седем държави (4 повишения и 3 понижения) и 20 секторни оценки (8 повишения и 12 понижения) след преразглеждане на първоначалния сценарий, който предвижда стабилизиране на глобалната дейност.


"Дълговата спирачка" беше въведена от бившия канцлер Ангела Меркел през 2009 г. с цел да ограничи новите държавни дългове до 0,35 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) всяка година.


През 2023 г. общите приходи от износ на нефинансовите предприятия са 138 млрд. лв. – с около 7,4 млрд. по-малко спрямо предходната година. Заради глобалната инфлация и шоковете на международните енергийните и земеделски пазари обаче 2022 г. е по-скоро изключение с исторически рекордните стойности на износа на стоки.


Публичният ресурс за финансов инструмент "Портфейлна гаранция с таван на загубите за кръгова икономика" е в размер на 537,7 млн. лв. и е разпределен за гаранции (339,6 млн. лв.) и БФП (198,1 млн. лв.). Инструментът е финансиран със средства по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 (ПКИП).