АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Глоба до 1000 лв. за клошари + още промени, коментар



Ограничаване на сивия сектор в търговията с вторични суровини е една от целите на подготвените от Министерството на околната среда и водите промени в Закона за управление на отпадъците. Законопроектът, който отразява препоръките на Европейската комисия, вече е пуснат за обществено обсъждане. В него се предлага въвеждането на банкова гаранция от 15 000 лева за фирма и по 5000 лева за всяка площадка за дейности с излезли от употреба моторни превозни средства, електрическо и електронно оборудване.
Мярката цели ограничаване на нелоялната конкуренция в този бранш. При предварително третиране на автомобили и електроуреди се добива голямо количество отпадъци от черни и цветни метали, а лица без разрешение за дейност със скрап нелегално приемат металите, избягвайки изискването за банкова гаранция. Въвеждат се и по-строги изисквания за регистрация на лицата, извършващи дейности като търговец или брокер на отпадъци. Целта е да се избегнат злоупотреби и да се даде възможност на компетентните органи да упражняват по-ефективен контрол върху този вид дейност.
Предвиждат се и изисквания за местоположението на т.нар. пунктове за вторични суровини. В момента многобройните площадки за събиране и съхранение на отпадъци от хартия, пластмаса, стъкло и отпадъци от опаковки най-често са разположени в междублокови пространства, в трафопостове и други градски части. В Министерството на околната среда и водите са постъпвали многобройни жалби срещу шума и замърсяванията от тези „пунктове“. За да удовлетвори нуждата на гражданите от по-чиста и спокойна среда, Министерството предвижда нови разпоредби в Закона за управление на отпадъците, с които пунктовете за вторични суровини ще трябва да бъдат преместени само в промишлени или складови зони.
Адекватната регулация трябва да доведе до повишаване на ефективността на системите за разделно събиране. С новите разпоредби ще се уеднаквят и изискванията към бизнеса с отпадъци от хартия, пластмаса и стъкло и към площадките за отпадъци от черни и цветни метали, които са разположени единствено в промишлените или складови зони още от 2012 г.
С промените се прецизират разпоредбите по отнемането на разрешенията и усвояването на банковите гаранции с цел да не се допуска кумулиране на наказателни норми, особено за дребни нарушения. Премахват се възможностите за едновременно отнемане на разрешение, усвояване на банковата гаранция и налагане на имуществена санкция. Предвижда се и намаляване на банковата гаранция, необходима за издаване на разрешение за дейности с отпадъци от черни и цветни метали от 25 000 на 15 000 лв. Мярката отразява и препоръките за противодействие на сивия сектор, дадени от Комисията за защита на конкуренцията.
Въвеждат се и глоби между 300 и 1000 лева за всеки, който изземва съдържанието, обръща, нарушава целостта, естетическия вид и/или запалва съдове за събиране на отпадъци. Целта на предлаганата санкция е да спре изсипването и кражбите на отпадъци от кофите за събиране. В последно време стана практика и контейнерите тип „ иглу“ да се унищожават като се изпразват от долната страна. Досега същият размер глоби се налагаха само за изхвърляне на отпадъци на неразрешени за това места.
Коментар
Цветните контейнери за разделно събиране на отпадъци са поне десет пъти по-малко от броя на контейнерите за смесени отпадъци, а хората, прехранващи се с предаване на вторични суровини, не ползват само контейнерите за разделно събиране. Те намаляват общото количество отпадъци, които трябва да отидат в депо и съответно намаляват разходите за транспортирането им. Това обясни в предаването "Хоризонт до обед" Евгения Ташева, координатор на проекта "Нулеви отпадъци" в сдружение "За земята".
Законът за управление на отпадъците разбуни духовете с текстовете, предвиждащи глоби за клошарите в размер между 300 и 1000 лева. Не е ясно кой ще следи клошарите, кой ще ги санкционира и как ще се събират глобите. Националният омбудсман Мая Манолова определи законовите текстове като унизителни.
Вместо да се правят неизпълними наказания, трябва тези хора да се интегрират в официалната система на сметосъбиране, защото така или иначе те вършат добра работа. По този проблем обаче няма нито стратегия, нито анализ, нито оценка на мащаба – какъв е броят на тези хора, посочи Евгения Ташева. Според нея въпреки незаконните елементи, не е разумно системата да се чупи, а законът се опитва да ограничи нещо, което би могло да бъде полезно.
Като по-ефективна мярка от сдружение "За земята" предлагат общините да променят логистиката на сметосъбиране и сметоизвозване и да се засили контролът върху самите контейнери чрез зачисляването им към конкретни имоти. Тогава достъпът според природозащитниците няма да е така свободен, както в момента.
Предложенията на екоминистерството не са нещо ново и неочаквано, но ни притеснява това, че ще се ограничи достъпът на граждани до инфраструктурата за разделно събиране, подчерта още Евгения Ташева, защото по думите ѝ сега пунктовете са доста по-достъпни. Предложението пунктовете за вторични суровини да се изнесат в индустриални зони ще ограничи този достъп. И сега контейнерите за разделно събиране не са гъсто разположени, припомни Ташева.
Tweet |
|