EUR 1.9558
USD 1.6711
CHF 2.0898
GBP 2.2931
CNY 2.3301
you tube
mobile version

ЦИЕ: Инвестициите в Л&И имоти

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЦИЕ: Инвестициите в Л&И имоти

mail18:15 | 18.07.2025прегледи 440 коментарикоментари 0


Обемът на инвестициите в логистични и индустриални имоти в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) нараства със 143 на сто на годишна база през първото тримесечие на 2025 година до 800 млн. евро, сочи доклад на компанията за професионални услуги и управление на инвестиции в сферата на недвижимите имоти "Колиърс" (Colliers).

Темпът на растеж се засилва спрямо 2024 година, когато отчетеното увеличение бе 70 на сто. В резултат на това нарастване секторът на логистичните и индустриални имоти си връща първото място сред класовете имоти, според доклада, който обхаваща 14 държави в региона на ЦИЕ.

"Въпреки фрагментацията на световната търговия и геополитическата несигурност, ЦИЕ продължава да се характеризира със стабилни основи и стратегическо позициониране в глобалните вериги за доставки", казва Гжегож Силевич, главен икономист, "Колиърс" за ЦИЕ. 

"Сегментът на логистичните и индустриалните (Л&И) имоти в ЦИЕ не само се възстановява, но и се развива - благодарение на местоположението си, инвестициите в инфраструктура и конкурентната ценова база в региона", добавя той.

Според доклада, Полша остава регионален лидер в ЦИЕ с почти половината от обема площи в сегмента и със засилено търсене на логистични, производствени и складови имоти. 

Възприемането и прилагането на ESG стандарти набира скорост, особено в страните от ЦИЕ-6 региона (България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, бел. ред.) с нарастващ брой сертифицирани зелени сгради и засилено търсене на устойчиви решения от страна на наемателите.

Градските логистични формати, като например "Малки бизнес единици" (Small Business Units) и "Логистика на последната миля" (Last Mile Logistics), се разширяват, особено в столици като Варшава, София и Талин, което отразява променящото се поведение на потребителите и ръста на електронната търговия.

Производственият сектор продължава да е в основата на търсенето, като в страни като Чехия, Унгария, Полша и Румъния се наблюдава силна активност в автомобилостроенето, електрониката и леката промишленост.

Пазарите на труда в региона остават устойчиви, с ниска безработица в ключовите от тях и нарастващ фокус върху преквалификацията и професионалното обучение, за да се отговори на нуждите на модерните производствени и логистични операции.

Според доклада, стратегическите възможности в областта на напредналото производство се разширяват в страните от ЦИЕ, задвижвани от силния капацитет в сферата на машиностроенето, химикалите (напр. екологични технологии като йонни обменници на базата на полимери) и фармацевтиката (напр. производство на ваксини) в подкрепа на промишлената диверсификация, модернизирането на износа и дългосрочната конкурентоспособност.

Конкретно относно пазара в България, докладът сочи, че той остава сравнително малък, но стабилен, с ниски нива на незаети площи в столицата (2,3 на сто) и в процес на изграждане.

Търсенето се измества към проекти от по-нисък клас поради недостатъчното предлагане, докато възприемането на ESG стандартите е все още в начален етап и наемателите се колебаят дали да плащат т.нар. "зелена премия".

Недостигът на хора с технически познания и застаряващото население представляват предизвикателства, като в този контекст сраната все пак се възползва от стратегическото си местоположение като врата към Турция и Азия, пише в доклада.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg