АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
9000 с достъп до Е-здравни досиета за месец



Повече от 9000 души получиха достъп до електронните си здравни досиета от началото на месеца, съобщиха от Министерството на здравеопазването (МЗ). Кампанията за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава, допълват от ведомството.
Регионалните здравни инспекции в страната са изготвили нов график за следващата седмица, който предвижда разполагането на мобилни екипи в 38 градове и села в цялата страна.
От здравното министерство припомнят, че приложението еЗдраве осигурява пълен достъп, както до лични здравни данни, така и до тези на непълнолетните деца. Пациентското досие съдържа информация за извършени прегледи, издадени направления, лабораторни резултати, поставени ваксини, предписани рецепти, протоколи за скъпоструващи лекарства, отчетени хоспитализации, кръводарявания и всички документи свързани с медицинската експертиза.
В профил „Дългосрочна грижа“ се съдържа персонализирана информация според пола и възрастта за прегледите и изследванията, на които имат право здравноосигурените, допълват от МЗ.
Електронното здравно досие се развива непрекъснато, като до края на годината са предвидени и нови функционалности.
От министерството допълват, че пациентите могат да проследят всички здравни събития, които са регистрирани на тяхно име. Затова мотото на кампанията е „С един клик – ти контролираш системата“.
Представена е и карта с графика на мобилните екипи на РЗИ за следващата седмица.
През април от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) съобщиха, че в електронните досиета на пациентите ще се впише информация за лекарства, имунизации и помощни средства.
Информацията ще бъде налична в края на юли 2025 г., след като бъде прехвърлена от системата на НЗОК към Националната здравноинформационна система (НЗИС). Целта е пациентите да разполагат с цялата информация в досието си чрез мобилното приложение е-Здраве и на my.his.bg, а медицинските специалисти да имат достъп до записите със здравния статус на гражданите.
Обединението на двата информационни масива ще повиши значително качеството на здравните услуги, ще съкрати времето за обслужване, а пациентите ще имат по-голяма възможност за контрол.
Процесът по прехвърляне на данните ще започне със записите на протоколи за скъпоструващи лекарствени продукти за извънболничната помощ, задължителните имунизации и помощните средства.
Пациентите ще могат лесно и бързо да проследяват сроковете на протоколите и на помощните средства и др., а родителите ще получат достъп до цялата информация за ваксините на децата си, включително данните преди 2022 година.
Tweet |
|