АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


То ще се проведе на 9, 10 и 11 май. 16 локации в Стария град ще бъдат сцена за дегустационни срещи с 56 участника, сред които 40 винопроизводителя и 16 производители на храни и продукти. Новите участници тази година са 8 на брой.


Египетското правителство възнамерява да закупи 8,5 милиона тона пшеница през следващата фискална година, започваща през юли, което е с 300 000 тона повече от данъчната 2024-2025 г., за да осигури достатъчно хляб по програмата за субсидирани храни. Това съобщи онлайн порталът "Ентърпрайс нюз", позовавайки се на правителствен източник.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 0,45 процента до 2,407 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,418 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 година.


Ръст на цените се отчита при някои от основните храни като хляб, хлебни изделия и зърнени храни (на годишна база ръст с 10%), кафе, чай и какао (с 17.4%); краве масла с 23.7%, плодове (с 5.8%), мляко и млечни продукти (с 5.1%) Риба и рибни продукти (с 4.1%) и др.


Яйцата (размер М) запазват цената си и тази седмица също се търгуват по 0,36 лева за брой на едро. Цената на кравето сирене се качва с 0,6 на сто до 11,53 лева за килограм, докато кашкавалът "Витоша" поевтинява с 0,2 на сто до 18,42 лева за килограм.


Специално брашно за козунаци „Брей!“ е 150-ият артикул от асортимента на българската собствена марка на Kaufland България. Продуктът беше представен от екипа на компанията навръх 5-ия рожден ден на бранда „Брей!“ и дни преди великденските празници.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


Всяка стока, която е закупена от регистриран в Европейския съюз електронен търговец, може да бъде върната с изключение на разопакована козметика, книги, храни, напитки или продукти, които са свързани с хигиената.


"Недопустимо е в България да се продават храни със съмнителен произход или подвеждащи етикети, които заблуждават потребителите за състава и качеството на продукта. Пазарът трябва да бъде защитено място, а не територия за печалба на нечестни търговци за сметка на здравето на хората", заяви инж. д-р Андрей Велчев, председател на Сдружението.


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се повиши през февруари, тласкан от ръста на цените на захарта, млечните продукти и растителното масло, според новия доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).