EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Бюджет 2010 e по-скоро оптимистичен, отколкото реалистичен

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Бюджет 2010 e по-скоро оптимистичен, отколкото реалистичен

mail10:00 | 30.10.2009прегледи 664 коментарикоментари 0


На фона на макроикономическите реалности бюджет 2010 г. изглежда по-скоро оптимистичен, отколкото реалистичен и консервативен.  Това коментира икономистът
Георги Стоев Industry watch, пред агенция Фокус.
По думите му – съществен въпрос е как ще се развива вносът на стоки в България, защото това е един от важните канали, по които ДДС влиза в хазната. Тази година свиването на ДДС се дължи на свиването на вноса. Ако правителството се надява вносът да се разшири, това означава, че се надява на още инвестиции в икономиката. Това е оптимистичен сценарий, от една страна, световната икономика бързо да се възстанови през 2010 г. и изведнъж чуждите инвестиции да започнат да се вливат в икономиката на България, от друга – бизнес климатът няма изгледи да се подобри чувствително, така че България да стане най-предпочитаното място за конкуриращи се инвестиции, коментира той.
Има много възможности, в това число и за подобряване на бизнес средата у нас, които правителство с решителност за реформа може да осъществи, особено при силната обществена подкрепа, с която идва след изборите. Важни стъпки са свързани с намаляване на данъчно-осигурителната тежест.
2 % намаляване на осигуровките не е достатъчно. Това е съчетано с увеличение на осигурителния минимум за самонаетите лица. Разходите за труд продължават да се облагат с едни от най-високите данъци в икономиката. ДДС продължава да е ненужно висок. Към всичко това трябва да прибавим липсата на адекватна реформа към монополизираните от държавата сектори. Най-тежко е положението в здравеопазването, но тежко държавно присъствие има в транспорта, в образованието, каза Стоев.
Един от големите проблеми в здравната система според него е монополът при финансирането на Здравната каса и че тя е държавна, както и все още преобладаващите активи на държавата в сектора.
„Докато имаме една единствена монополна здравноосигурителна каса, ще имаме разхищение на обществени средства, стимули лекарите да пишат здравите като болни и несъществуващи направления. Решението е на пазара на здравно осигуряване да се конкурират на пазарен принцип здравноосигурителни фондове”, заяви Георги Стоев.
Икономиката в Япония регистрира подобрение


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg