EUR 1.9558
USD 1.8361
CHF 2.0130
GBP 2.2896
CNY 2.5369
you tube
mobile version

Българският пробив в "Южен поток"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Българският пробив в "Южен поток"

mail09:00 | 08.07.2010прегледи 833 коментарикоментари 0


Най-големият пробив в преговорите за "Южен поток" е, че част от количествата природен газ, предназначени за проекта, ще преминават през съществуващите в момента тръби през територията на България. Това е заявил министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, оценявайки постигнатата вчера в София договореност, цитиран от пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Става въпрос за 17 млрд. куб. метра от общо предвидените като капацитет на проекта 63 млрд. куб. метра. Останалото количество газ ще премине през новоизградени тръби в направление изток-запад, които са част от "Южен поток" и са 50 процента българска собственост, обясняват от МИЕТ.Чрез използването на капацитета на сегашните тръби, които са изцяло собственост на България, страната няма да загуби приходи от транзитни такси, а дори ще ги повиши. В момента по тези тръби преминават 17 млрд. куб. метра газ за Гърция и Турция.
Българската и руската страна работят активно по пътната карта на "Южен поток". Документът трябва да разпише подробно стъпките за реализацията на проекта на наша територия. През тази седмица между двете страни ще бъдат уточнявани детайли по пътната карта на експертно равнище. Следваща стъпка е обсъждане на документа между министър Трайков и заместник-председателя на УС на "Газпром" Александър Медведев на 16 юли във Варна.
Русия и България имат взаимен интерес от осъществяването на проекта "Южен поток", е подчертал още министър Трайков. Русия има интерес "Южен поток" да се реализира и да мине през България, защото това е икономически и стратегически най-подходящото трасе. За България интересът е свързан с енергийната сигурност и с получаването на транзитни такси. Нашата страна винаги е подчертавала, че газопроводът е важен за нея и правителството работи активно за изграждането му, се отбелязва в съобщението.Очаква се газопроводът да влезе в експлоатация през 2015 година.

 

В съобщение, разпространено от "Овергаз" - най-голямата газоразпределителна компания у нас, се посочва, че цената за синьото гориво, която фирмата предлага, е най-ниската в цяла Европа.

Данните на "Овергаз" за цените за битови потребители в страни от Европейския съюз на 1000 куб. м газ от сътветната компания са:

 

Германия (E.ON Mitte) 149,7 евро
Словакия (SPP) 149,2 евро
Дания (NFG Distribution) 206,3 евро
Италия (Enel Rete Gas S.p.A) 292,4 евро
Белгия (IDEG) 182,8 евро
Австрия (Wien Energie) 314,6 евро
Чехия (RWE) 153,7 евро
България (Овергаз Инк. АД) 118,6 евро


Тагове: тръби, България
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg