EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Безсрочeн мораториум за шистовия газ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Безсрочeн мораториум за шистовия газ

mail15:50 | 18.01.2012прегледи 773 коментарикоментари 0


Със 166 гласа "за", 6 - "против", и трима въздържали се, парламентът наложи безсрочна забрана върху проучването и добива на шистов газ по метода "хидравлично разбиване" или сходни техники. Дискусията продължи почти през целия пленарен ден - повече от четири часа, информира БТА.

Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов предложи в решението да бъде записано, че забраната върху спорния метод е безсрочна и тя важи за територията на страната и прилежащата й акватория в Черно море. С това искам да сложа край на спекулациите и интерпретациите, от опозицията веднага потърсиха вариант за задкулисни игри, коментира Николов. Така, посочи той, ГЕРБ за пореден път показва, че работи с гражданското общество и се вслушва в думите му, което ще продължава и занапред.
Депутатите приеха по принцип проекта на лидера на РЗС Яне Янев за мораториум, с редакциите, направени от икономическата комисия и допълнени от предложението на ГЕРБ в залата. Мотивите ни са срещу метода на проучването и добива, при който се използват отровни и канцерогенни вещества, обясни Янев. Думата "мораториум" беше заменена със "забрана" по предложение на Любен Корнезов и Петър Димитров от левицата. С приетите текстове се забраняват добив на шистов газ, както и теренни проучвания за добив на газ и нефт, които се извършват по спорната технология. Всички подобни методи трябва да бъдат спрени, а нарушителите се санкционират с глоба от 100 млн. лева. Дава се срок три месеца на лицата, вече придобили разрешение за извършване на проучвания и добив по този метод, да представят за одобрение преработени работни проекти, невключващи забранените методи. Субектите, които не го направят в срок, ще загубят правата си, предвижда мораториумът. По предложение на Корнезов отпадна текстът, че те няма да имат право на компенсация или обжалване. По негово искане отпадна и разпоредбата, че освен с глобата, нарушителите ще се наказват и с конфискуване на техниката.
Народното събрание отхвърли проекторешението за мораториум, внесено от ПГ на "Атака". То предвиждаше забраната да е за 20 години. 746 населени места са предвидени да бъдат надупчени с 28 167 сонди по този метод, посочи Волен Сидеров. Той препоръча правителството да връчи протестна нота срещу опитите на американския посланик у нас Джеймс Уорлик да лобира в полза на "Шеврон" и в същото време поиска оставката на министъра на енергетиката Трайчо Трайков заради това, че е излъгал, по думите на лидера на "Атака", депутатите, че няма издадено разрешение за добив на шистов газ. Според Сидеров управляващите искат някакъв компромисен вариант, така че да са доволни и "Шеврон", и обществото, което говорело за задкулисно споразумение. Лидерът на "Атака" подкрепи и предложението на "Коалиция за България" за законопроект за забрана на проучването и добива на шистов газ у нас.
Съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов настоя, преди да се произнесе парламентът, да се вземат становищата на компетентните институции – на Института по геология към БАН и на Минно-геоложкия институт "Св. Иван Рилски", както и на МОСВ, и на МИЕТ. Простият въпрос към тях е вярно ли е, че са правени проучвания вече по тези методи, откога и какви са данните. Ако се окаже вярно, ще означава, че забраняваме със задна дата нещо, което се прави у нас през последните 50-60 години, обобщи Костов. Според него е важен и въпросът с диверсификацията на доставките на газ, тъй като засяга и националната сигурност. От левицата декларираха, че приемат и двете предложения за мораториум, макар че преди почивката с 43 гласа " за", 14 - "против", и 66 - въздържали се, НС отхвърли предлагания от "Коалиция за България" законопроект за забрана на проучване и добив на шистов газ. Любен Корнезов даде за пример Франция, която е приела специален закон за забрана на проучването и добива на шистов газ чрез "хидравлично разбиване", и затвор от една година при нарушение. Според него обаче държавата прекрачва правата си с предвидената глоба от 100 млн. лв. и конфискация на оборудването. Противоконституционно било и да няма възможност за обжалване.
ДПС ще подкрепи предложението за мораториум, защото няма безспорни доказателства за здравето на хората, за почвите, водите и околната среда, заяви Джевдет Чакъров. По думите му обаче и в този случай продължава порочната практика подобни решения да се вземат без предварително експертно обсъждане - така е с новия закон за оползотворяване на отпадъците, така беше и при закона за ГМО, за съхранение на въглеродния диоксид в земните недра, припомни той. Липсата на национално отговорна позиция на МОСВ е изключително осезаема при тези дебати, посочи Чакъров.
 снимка:БГНЕС/архив


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg