EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Без данъчна хармонизация в ЕС

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Без данъчна хармонизация в ЕС

mail10:10 | 29.02.2012прегледи 598 коментарикоментари 0


Финансовите министри от ЕС постигнаха съгласие по общ подход на Съвета по два проекторегламента за засилване на икономическото управление в еврозоната, съобщава бюлетинът „Основни икономически и политически решения в ЕС" за месец февруари 2012 г., който представя акценти от заседанието на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) на 21 февруари 2012 г., в което участва министър Симеон Дянков.
Предвижда се засилен мониторинг на проектобюджетите на държавите-членки в еврозоната, както и стриктно наблюдение на държавите, изпитващи сериозни финансови затруднения или получили финансова помощ. По време на заседанието ЕК представи доклада си за механизма за ранно предупреждение във връзка с макроикономическите дисбаланси. В документа се съдържа първоначална оценка за развитието на десет макроикономически показатели за всички държави-членки на ЕС. За всеки показател е изчислен праг, на чието надвишаване се обръща внимание. Докладът е първата стъпка от приложението на новата процедура за наблюдение и корекция на макроикономическите дисбаланси в страните от ЕС. България обърна внимание, че докладът е излязъл със закъснение, много близо до датата на публикуване на годишните данни за 2011 г., които, ако бъдат взети предвид, ще дадат напълно различна картина за повечето държави-членки. Страната ни изрази позиция, че не следва да бъде предмет на задълбочен анализ, тъй като няма устойчиви дисбаланси, предизвикващи тревога.

Съветът ЕКОФИН прие и заключения на 23-те държави-членки, участващи в Пакта „Евро Плюс". Поради настояване на Франция за референция към данъчни въпроси в текста на заключенията, Датското председателство предложи неутрален текст, който по никакъв начин не реферира към евентуална данъчна хармонизация. С цел в заключенията изрично да се подчертае, че прякото данъчно облагане остава в компетентността на държавите-членки, България внесе декларация към протокола от заседанието на Съвета, която беше съгласувана и приета от останалите държави-членки.

 


Тагове: данъци, ЕС
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg