АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
30% от всички ферми в ЕС са в Румъния



Румъния е една от най-важните страни в европейския селскостопански сектор, като се има предвид, че 23% от общата селскостопанска работна сила на ЕС, равняващи се на 1,77 милиона работни места, са в Румъния, страната с най-големия дял в Съюза, според наскоро публикуван доклад, предаде румънската агенция Аджерпрес.
Румъния притежава приблизително една трета от всички ферми в ЕС, въпреки че 90% от тях са под пет хектара, което означава, че са стопанства за препитание. Impact Hub Bucharest (представител на EIT Food в Румъния) в партньорство със Startarium представи четвъртото издание на доклада за румънските стартиращи компании в областта на храните, който предоставя изчерпателен анализ на екосистемата: „Преглед на стартиращите предприятия в сферата на храните в Румъния за 2024 г.“
Инициативата е част от поредицата подготвителни събития в рамките на програмата Empowering Women in Agrifood (EWA), посветен на жените предприемачи и създадените от тях проекти в сферата на хранително-вкусовата промишленост. Програмата е разработена от EIT Food, най-голямата общност за иновации в храните в света. EIT Food се подкрепя от Европейския институт за иновации и технологии (EIT), орган на Европейския съюз.
Според доклада на Impact Hub Bucharest селското стопанство продължава да бъде ключов сектор както за икономиката на Румъния, така и за икономиката на Европейския съюз, въпреки постоянно намаляващия принос към БВП и все по-ниската рентабилност.
Проучването показва, че Румъния е една от най-важните страни в европейския селскостопански сектор, като се има предвид, че 23% от общата селскостопанска работна сила в ЕС е концентрирана тук (1,77 милиона работни места - най-високият дял в Съюза). Освен това 44,3% от фермерите са на възраст над 65 години, което очертава острия проблем по отношение на застаряването на работната сила. Интересен факт, разкрит в анализа, е процентът на жените, работещи в селското стопанство в Румъния, 19% през 2021 г., най-високият в ЕС, се посочва в цитирания документ.
През 2023 г., когато са събрани анализираните данни, в Румъния е имало 73 стартиращи компании FoodTech и AgriTech.
Освен това според доклада нивото на дигитализация в румънските ферми е ниско, въпреки че използването на модерни технологии като сензори, дронове, сателитни изображения или изкуствен интелект би увеличило значително рентабилността на сектора.
Tweet |
|