АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
1.X: Кой излиза на свободния пазар на ток?
13:10 | 04.09.2020 |
3873
Какво предстои от есента за небитови клиенти, присъединени към електроразпределителната мрежа на ниско напрежение, които в момента се снабдяват с електроенергия от регулирания пазар? Как ще се променят доставките за тях след 1-ви октомври 2020 г.?
Търсим неруско ядрено гориво
18:16 | 11.11.2022 |
2235
Парламентът прие решение, с което възложи на Министерския съвет да инициира лицензиране и сключване на договор за доставка на неруско ядрено гориво.
ВЕЦ "Момина клисура" е произвела 17 637 563 928kw/h енергия
09:05 | 01.08.2023 |
1655
ВЕЦ "Момина клисура" е третото стъпало на най-голямата хидроенергийна каскада в България – Белмекен–Сестримо–Момина клисура. Централата е деривационна, разполага с два вертикални хидроагрегата с турбини тип Францис с обща инсталирана мощност 120 MW, средногодишно производство от 136 GWh и необходимо водно количество за производство на електрическа енергия 56,6 m³/s.
Достъпни цени, по-чисти производства – енергийният план на БГ
10:01 | 27.11.2023 |
2075
Европедупатът Цветелина Пенкова припомни, че ядрената енергия е ключов компонент от енергийния микс и сигурност на България и е основополагаща за зеления преход в Европа.
Ще строим ли хранилище за ядрени отпадъци?
11:05 | 20.08.2024 |
1718
Основно изискване към България, според директива на Евроатом, е да изготви план за изграждане на такова хранилище с ясни срокове и етапи за изпълнение. През 2022 г. работна група в МЕе разработила проект на актуализирана Стратегия за управление на ОЯГ и радиоактивни отпадъци.
Какво ще се прави с ОЯГ
08:05 | 26.08.2024 |
2240
В Министерството на енергетиката се проучва опитът на няколко държави, които вече са в по-напреднала фаза спрямо България в този процес, а именно Финландия, Швеция, Франция и Швейцария.
На 1-ви октомври заработва терминалът в Александруполис
08:50 | 07.09.2024 |
1469
Очакваме на първи октомври да бъде въведен в търговска експлоатация терминалът за втечнен природен газ в Александруполис, потвърди служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на участието си в осмото издание на „Енергиен форум за Югоизточна Европа“.
България може да се съхранява ОЯГ до 2032 г.
16:05 | 07.10.2024 |
1290
От АЯР обясниха, че при преработката на отработеното ядрено гориво първо се разглобяват горивните касети. След това започва процес на извличане на уран и плутоний от горивните таблетки. Извлеченият ядрен материал се съхранява. От извлечения и обогатен уран може да се произведе ядрено гориво, съдържащо плутоний (МОХ гориво). Следва процес на остъкляване на високоактивни радиоактивни отпадъци, получени при преработката на горивните таблетки.
Проучват още изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй"
17:05 | 15.10.2024 |
1569
За тази цел проектната компания "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company) за изграждането на 7-и и 8-и блок с реактори тип AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха от МЕ.
Предстои режим на тока?
07:05 | 18.11.2024 |
1303
Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза. Това пишат в декларация от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ), която е изпратена от тях и до политическите партии и медиите.







