АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-новото проучване за потребителските настроения в най-голямата европейска икономика за юни показва нарастваща тенденция към спестяване, което оказва натиск върху доверието и пречи потребителските нагласи да продължат възстановяването си, посочват GfK и Нюрнбергския институт за пазарни решения.


Икономистите посочват комбинация от фактори, които стоят зад тази отрицателна тенденция: високите цени на жилищата и нестабилните форми на заетост намаляват чувството за материална сигурност сред младите хора, пандемията и войната в Украйна увеличават несигурността, както и затягането на законите за абортите през 2021 година.


Финалното решение за присъединяване на България към еврозоната ще бъде взето на 08 юли от Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН). В това решение ще се фиксира датата за въвеждане на еврото (01 януари 2026 г.) и официалния валутния курс (1,95583 лв. за 1 евро).


Ритейлърът извършва тестове от края на 2024 и е в пълна готовност за прекалкулация, както на цените в магазините, така и на сметките на клиентите си по официалния фиксиран банков курс: 1 евро = 1,95583 лв.


8 юли - на тази дата Съветът по икономически и финансови въпроси на ЕС (Екофин) ще одобри окончателното решение за приемане на България в еврозоната. ЕП ще приеме становище по въпроса — акт с консултативен характер, но с голямо политическо значение. Официално ще бъде обявен и фиксираният курс на лева към еврото, който по закон е 1 евро = 1,95583 лева.


Фундаментът на паричната политика в България е стъпвал на две котви. Първата е неизменното поддържане на валутния борд, както и на курса 1,95583 лева за евро. Втората котва е, че бордът завършва с въвеждането на еврото при същия курс, тъй като самият борд гарантира стабилността на обменния курс между лева и еврото.


През тази седмица основните зърнени контракти се опитват да обърнат тренда след неколкомесечен спад и тръгват леко нагоре на борсовите пазари. В Чикаго юнската пшеница добави 6,00 долара до 226,00 щ.д./т, във Франция също е нагоре с 6,00 евро до 211,00 евро/т., Украйна свали 1,00 долар до 245,00 щ.д./т., в Русия остава старата цена от 248,00 щ.д./тон.


Инвестициите във вносни суровини нарастват с най-бавния темп от февруари 2020 г., подпомогнати от благоприятните движения на валутния курс на рублата спрямо долара. Това допринася за по-умерено покачване на продажните цени на фона на най-бавния темп на ръст на производствените разходи от януари 2023 година.


Продължилата месеци тенденция на забавяне на инфлацията беше прекъсната през октомври 2024 г., когато цените нараснаха с 2,2% на годишна база, последва повишение с 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4,0% през януари 2025 г.


От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена.