АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В България подземното газово хранилище в Чирен е запълнено на 42,8 процента. Подобна е и ситуацията в Словакия с около 46 на сто, както и в Латвия, където хранилищата са пълни на 45 процента.


Новото споразумение придвижа засилване на сътрудничеството в множество сектори и подкрепа за нарастването на обема на търговията между двете страни. Водещите турски фирми в Русия посочиха строителния бранш като основен приоритет.


Така например номиналният ръст на заплатите в Латвия е 80%, в Естония е 110%, а в Литва е 120%“, заяви Пламен Димитров, заместник-председател на ИСС от групата на синдикатите.


Не се очаква новите мита да окажат съществен негативен ефект върху българската икономика, а ако има такъв – ще се усети от бизнеса с лека забава. Ефектите ще бъдат непреки, защото България няма голям стокообмен със САЩ – едва 2-3% от всичкия износ, се отбелязва в анализ на ДСК.


По думите на турския президент Реджеп Таийп Ердоган Италия е сред петте държави, с които Турция осъществява най-голяма външна търговия.


"Доказателство за значението на Германия като водещ външноикономически партньор на България са ускорените темпове на нарастване на търговския стокообмен, както и сериозното присъствие на германски компании, опериращи на българския пазар и развиващи бизнес у нас", изтъкна икономическият министър.


По-ниски от 1000 евро са МРЗ в България и в Унгария (707 евро), Латвия (740 евро), Румъния (814 евро), Словакия (816 евро), Чехия (826 евро), Естония (886 евро), Малта (961 евро), Гърция (968 евро) и Хърватия (970 евро).


Инфлацията в Унгария неочаквано се е повишила през февруари до най-високото си равнище през последните 15 месеца. Нарастването на потребителските цени се е ускорило до 5,6 на сто на годишна база през миналия месец, което е най-бързият темп на повишаването им от ноември 2023 г. (7,9 на сто).


У нас те са 26,8 на сто, следвана от Румъния (23,9 на сто), Латвия (23,3 на сто), Гърция (21,7 на сто), Естония (21,2 на сто) и Кипър (20,0 на сто). За разлика от тях, по-малко от 10 на сто от наетите лица са получавали ниски заплати в Португалия (1,8 на сто), Швеция (4,1 на сто), Финландия (6,5 на сто ), Италия (8,8 на сто), Словения (9,4 на сто) и Франция и Дания (по 9,7 на сто).


През третото тримесечие Ирландия (3,5 на сто) регистрира най-висок ръст на БВП спрямо предишното тримесечие, следвана от Дания и Литва (с по 1,2 на сто). Най-голям спад се наблюдава в Унгария (0,7 на сто) и Латвия (0,2 на сто).