АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


България трябва да си постави много по-амбициозна цел - до 2050 г. да са санирани 60 на сто от всички многофамилни жилищни сгради. Този процес трябва да върви равномерно и да има ясни ставки.


Към края на септември 2024 г. са санирани 1970 сгради или 98% от сградите, за които има сключени договори, показва одит на изпълнението на Сметната палата на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в България. Въведените в експлоатация обновени сгради са 1958 с над 131 700 жилища.


Одобреното финансиране за десетте обекта е на стойност 8 702 634 лева. Договорите за финансиране чрез предоставяне на средства на крайни получатели от Механизма за възстановяване и устойчивост са сключени в края на 2024 година и са започнати дейностите по тяхното изпълнение.


Ще бъдат санирани 63 многофамилни жилищни сгради в областта. В резервния списък по процедурата са включени още 111 проекта на обща стойност малко над 144 млн. лв.


Служебният кабинет одобри доклад за напредъка по изпълнението на управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството програма през миналата година.


В Троян по програмите, в които общината е участвала, са финансирани общо 38 жилищни сгради, които обхващат 780 самостоятелни обекта.


От АВСК смятат, че при поемане на задължения за съфинансиране, каквито са условията на втория етап на програмата за саниране, потребителите трябва да получат адекватни права за контрол.


В тях влизат построените след 2010 г., и вече обновените сгради. 90 % от необновеният жилищен фонд е с най-лоши енергийни характеристики. Това съобщи на дискусия за зеления преход инж. Тодор Андонов, член на Изпълнителното бюро на Камарата на строителите в България.


Одобрен е докладът за напредъка по изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради през 2021 година.


Видеото показва примери за ремонтни дейности на жилищни блокове, включително в Габрово, някои финансирани по проекти и програми на ЕС.