АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


По време на аукциона на 24 юли бяха пласирани 400 000 акции, като Hydrogenera успя да набере близо 8 млн. лева капитал. Средствата ще подкрепят растежа на компанията в страната и на ключови европейски пазари.


КФН определя към края на юни тази година минимална доходност от управлението на активите на универсалните пенсионни фондове (УПФ) за предходния двадесет и четири месечен период от 30.06.2023 г. до 30.06.2025 г. в размер на 3,36 процента (три цяло и тридесет и шест стотни на сто) на годишна база, пише в решението на КФН.


Израелските технологични компании са събрали $9,3 млрд. в частен капитал през първата половина на 2025 г., което е най-силният шестмесечен период за сектора от 2021 година насам, според анализ за първото полугодие, публикуван от „Стартъп Нешънъл Сентръл“ (Startup National Central).


Предвижда се финансирането на Центъра да бъде осигурено чрез европейските фондове за споделено управление, като бъде заложено в рамките на текущото изменение на програмите, за които отговаря Министерството на иновациите и растежа.


Най-малко осигурени лица са променили участието си в доброволните пенсионни фондове – 319 броя. Относителният дял на лицата, променили участието си, спрямо средния брой осигурени лица в УПФ е 2,24%, в професионалните – 1,88% и в доброволните пенсионни фондове – 0,05%.


Децата няма да имат достъп до средствата, докато не навършат 18 години. Физически лица ще могат да внасят в тях допълнително до 5000 долара годишно, които обаче ще трябва да бъдат инвестирани в "утвърдени борсови индекси, съставени от акциите на американски компании".


Разследването, ръководено от гръцкия прокурор Попи Папандреу, който служи в националния клон на Европейската прокуратура, сега е фокусирано предимно върху периода между 2020 и 2022 г.


Към момента акционерният капитал на ЕБВР е 30 млрд. евро, а делът на страната ни в него е 237 110 000 евро, т.е. притежаваме 23 711 акции, всяка с право на един глас. Общият размер на участието в увеличението на капитала, който България може да запише с максималния брой дялове (0,79% от общия размер на увеличението), е 31 860 000 евро или 3 186 нови акции.


Дефицитът в подсектор „Централно управление“ е в размер на -5 277 млн. лв., или -2.6% от БВП. Подсектор „Местно управление“ е реализирал дефицит от -810 млн. лв., а подсектор „Социалноосигурителни фондове“ е реализирал дефицит от -71 млн. лева.


Евродепутатката Елена Лайкова твърди, че европейските институции могат да отнемат спестяванията на хората, инвестиционните или пенсионните им фондове и да ги използват по свое усмотрение - например за инвестиции в отбранителната индустрия. "Активно се обсъжда", че ЕС един вид ще конфискува парите на хората, ако не ги изхарчат в определен срок - според нея този срок е до шест месеца след постъпването им по сметката.