АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на ’A-’ от ’BBB+’ в местна и чуждестранна валута, съобщават от Министерството на финансите. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас. Перспективата пред рейтинга е стабилна, се отбелязва в съобщението.


Средствата са разпределени в две направления, включващи здравеопазване, инфраструктура и културно-обществен живот, като се цели цялостно подобряване качеството на живот.


За периода от 2014-2020 г. общо 942 млн. евро са инвестициите на кохезионната политика за устойчив транспорт. Тези инвестиции са подпомогнали развитието на основната и на съпътстващата пътна мрежа, а с тях са модернизирани около 375 км жп инфраструктура.


Пускането на движение на незавършеното пътно трасе Мездра-Ботевград представлява непосредствена заплаха за собствеността, здравето и живота на участниците в движението, съобщи Институтът за пътна безопасност (ИПБ). Според тях съществуват предпоставки за възникване на тежки пътнотранспортни произшествия.


Проектът, на стойност над 17 млн.лв., се финансира основно от Министерството на иновациите и растежа чрез Плана за възстановяване и устойчивост – с осигурени 14 млн.лв. Останалата част от средствата е съфинансирана от община Стара Загора. Освен изграждането на вътрешна инфраструктура, проектът предвижда и основен ремонт на пътя към село Християново.


Двете летища в Истанбул (Летище „Сабиха Гьокчен“ и летище „Истанбул“) са приели 49,9 милиона пътници през първите пет месеца на годината според данни на Държавната летищна администрация (DHMI), предаде Анадолската агенция съгласно споразумението за обмен на информации между двете агенции.


АПИ в секция „Пътни участъци с повишен риск“ е публикуван План за обезопасяване на участъци от републиканската пътна мрежа с обща дължина близо 500 км и срокове за реализация на мерките.


През 2024 г. 96 на сто от водите за къпане в ЕС отговарят на минималните стандарти за качество, като 85% са определени с "отлично" качество и само 1,5% като "лоши". Това съобщи Европейската агенция по околната среда (ЕАОС). Нивата за качеството на водите за къпане остават без промяна спрямо предходната 2023 година, отчита ЕАОС.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


460 дружества от 1 януари 2026 г. ще бъдат задължени да подават счетоводната си информация в унифицирания формат SAF-T (стандартен одитен файл за данъчни цели), съобщават от приходната агенция.