АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цифровият продуктов паспорт може да се превърне в тежест за малките предприятия. Eвропейската конфедерация на мебелната индустрия предпреждава, че има опасност от непосилни за бизнеса административни процедури и допълнителни разходи.


Към края на юни 2025 г. регистрираните безработни в страната са 144 186 души, а равнището на регистрираната безработица е 5.09%. Това представлява спад от 0.24 процентни пункта спрямо същия месец на предходната година.


В област Кърджали от Инспекцията по труда посочиха, че само за 2024 г. в дирекцията в родопския град са постъпили 345 искания, като броят им през 2023 г. е бил 249. За първата половина на 2025 г. в дирекцията са постъпили 116 искания.


Според данни на Браншовата камара на дървообработащата и мебелна промишленост (БКДМП) фирмите от бранша се ориентират към подобен тип проекти, за да покрият собствените си нужди от електроенергия, но и да отговорят на изискванията за преминаване към кръгова икономика и намаляване на въглеродния отпечатък.


Ръст на обявите през юни се наблюдава в секторите "Производство" (290 предложения повече, 4 процента ръст), "Строителство" (180 предложения повече, 7 процента ръст), "Административни и обслужващи дейности" (140 предложения повече, 3 процента ръст), "Логистика и транспорт" (120 предложения повече, 2 процента ръст), "Счетоводство, одит, финанси" (80 предложения повече, 4 процента ръст).


С осигурено финансиране на стойност 8 639 991 лв. ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4 688 безработни лица. Предвидено е минимум 35% от обучените да започнат работа след завършването им.


Най-много разрешения са издадени по причина „работа“ - 8 653, следвани от разрешенията по семейни причини - 5 356. Спрямо предходната година броят на разрешения по причина „работа“ се е увеличил с 33.8%, докато разрешенията по семейни причини са намалели с 13.1%.


Открита бе нова хибридна централа за производство и съхранение на зелена енергия в община Оряхово, област Враца. Проектът се финансира от ОББ и германската "Фаренголд банк" (Varengold bank), съобщиха от дружеството за медиите.


Българското участие се открои с модерна визия, натурални съставки и продукти, които отговарят изцяло на новите потребителски предпочитания – без добавена захар, без глутен, без изкуствени съставки, но богати на витамини, минерали и вдъхновени от природата.


През 2023 г. лицата във възрастовата група между 50 и 74 години, получаващи пенсия и продължаващи участието си в трудовия живот е малко над 150 хил. души, от които почти 95 хил. продължават да работят по финансови причини, а малко над 47 хил. от тях посочват, че остават на пазара на труда заради желанието си за работа и социално ангажиране.