АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Парите са от Европейския фонд за регионално развитие и от Кохезионния фонд и се отпускат след като European Commission одобри изменение на оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.


Шънджън, Хонконг и Шанхай заемат трите топ места в списъка по показател цялостна икономическа конкурентоспособност. В топ десетката влизат още Уси, Ухан, Нанкин, Тайпе, Суджоу, Гуанджоу и Пекин.


По ОП "Иновации и конкурентоспособност" са одобрени за финансиране са 21 190 проектни предложения, подадени в рамките на общо 28 оценителни сесии, по които стойността на предоставената безвъзмездна финансова помощ е в размер на близо 173 млн. лева.


Изменението на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” е вследствие на допълнително прехвърлени към бюджета на програмата средства от Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014 - 2020 в размер на 30 млн. лева.


840 туроператори и туристически агенти подадоха заявления за помощта от 10 млн. лв. по оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020“. Бюджетът на всички постъпили предложения е над 64,131 млн. лв.


Предстои сключването на административен договор между „Булгартрансгаз“ ЕАД, в качеството му на бенефициент и Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“, в качеството й на Управляващ орган на програмата.


85 млн. лв. са изплатени по ОП "Иновации и конкурентоспособност" на микро - и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от Covid-19.


ИАНМСП представи възможностите пред родните компании за участие в международни панаири, изложби и конференции в страната и чужбина по проект без необходимо финансово самоучастие. Проектът се реализира по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020 г.“


Предвижда се тя да се прехвърли от ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ към ОП „Иновации и конкурентоспособност“. „Тази нова мярка е грантово подпомагане и ще бъде достъпна за автобусните превозвачи. За да се финализира мярката ЕК изиска МС да мотивира значимостта на този сектор, както и необходимостта от нарочна целева подкрепа.


Представителите на българския бизнес определят като привлекателни фактори наличието на квалифицирана работна ръка, ценовата конкурентоспособност и динамичната икономика, тласкана от повишена производителност и нови бизнес възможности.