АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Печалбата на банковата система у нас е в размер на 1,6 млрд. лв. към 31 май, което е със 78 млн. лв. (5,2 процента) повече спрямо отчетената за първите пет месеца на миналата година, съобщават от БНБ.


Общата сума на всички заеми на домакинствата (и НТООД), отпуснати от банките у нас, достига 50,051 млрд. лева към края на май, като нараства с 20,7 на сто на годишна база. За сравнение, към края на петия месец на миналата 2024 година сумата по кредитите е достигала 41,479 млрд. лева.


Към 30 април 2025 г. печалбата на банковата система е в размер на 1.3 млрд. лв. – със 110 млн. лв. (9.1%) повече спрямо отчетената за първите четири месеца на 2024 година


Асоциацията на банките в България проведе обстоен анализ на съвременните тенденции при развитието на банковите услуги у нас и в ЕС. Фокусът попада върху съпоставими по територия, население и ниво на икономическо развитие държави в ЦИЕ.


Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната - на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.


Банковата система отчете печалба в размер на 3,7 млрд. лв. към 31 декември 2024 г., което е с 277 млн. лв. (8,1 процента) повече спрямо реализираната за 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ, публикувано на страницата на централната банка в интернет.


Председателят на УС на Асоциацията на банките в България Петя Димитрова каза, че банките са инвестирали над 400 милиона лева в системи, процеси и дигитализация, за да стане процесът на смяната на лева с еврото плавно и безпроблемно.


Отчетлив недостиг на валежи се наблюдава в голяма част от ЦИЕ, като зимните култури в Западна Румъния и България страдат от ограничена наличност на вода от началото на сезона. В източните части на Украйна ограничените валежи са попречили на възстановяването на реколтата от лошите условия по време на поникването на растенията.


Банките, които ще бъдат обхванати от стрес теста, са "Барклис" (Barclays), Ейч Ес Би Си (HSBC), "Лойдс" (Lloyds Banking Group), "НатУест" (NatWest), "Сантандер" (Santander), "Стандард Чартърд" (Standard Chartered) и компанията за ипотечни кредити "Нешънуайд" (Nationwide).


Според данните, публикувани на сайта на Централната банка на Черна гора (CBCG), най-голяма печалба от 60,09 милиона евро е реализирала Crnogorska Komercijalna Banka, следвана от NLB и Hipotekarna Banka с печалби съответно –27,75 милиона евро и 18,46 милиона евро.