АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Днес в ЕП гласува становището на институцията относно кандидатурата на България да стане член на еврозоната от 1 януари 2026 г. Гласуването се проведе от 13:30 ч. българско време, като докладът за България бе втора точка.


Последните решения за приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина ще бъдат гласувани днес от Европейския парламент в Страсбург и Съвета на ЕС в Брюксел след над 20-годишен процес на приближаване на страната ни към валутния съюз.


Това е сложен юридически и стратегически процес, който може да отключи нови възможности за растеж, оптимизация и пазарна експанзия. Особено в динамичната икономическа среда днес, сливанията и придобиванията (или M&A сделки) се използват все по-често от български и международни компании.


Днес вече навсякъде се говори за ESG (Environmental, Social and Governance – екологично, социално и корпоративно управление), като за крайъгълен камък на устойчивото и отговорно инвестиране (Sustainable and Responsible Investing, SRI).


Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха днес на заседание в Брюксел черновата на доклада на институцията за готовността на България да въведе еврото от 1 януари догодина. Документът предстои да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург на 8 юли.


Това се случва на фона на значителното забавяне на растежа, последвало две години на икономически подем. Макар че руската икономика показа неочаквана устойчивост през 2023 и 2024 г. в условията на санкциите, наложени от Запада в отговор на руската офанзива в Украйна, конюнктурата се променя от няколко месеца.


В своя доклад за глобалните икономически перспективи, който се публикува два пъти в годината, банката понижи прогнозите си за близо 70 на сто от всички икономики, включително САЩ, Китай и Европа, както и за шест региона с развиващи се пазари - от нивата, които прогнозира само преди шест месеца, преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност.


Финалното решение за присъединяване на България към еврозоната ще бъде взето на 08 юли от Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН). В това решение ще се фиксира датата за въвеждане на еврото (01 януари 2026 г.) и официалния валутния курс (1,95583 лв. за 1 евро).


След като през декември миналата година заложи на темп от едва 0,2%. След две години на рецесия това би била третата година без икономически растеж, отбелязва ДПА. По думите на централния банкер Йоахим Нагел новите американски мита и несигурността около бъдещата политика на САЩ изначално потискат икономическия растеж.


Австрия е постигнала най-голямо увеличение на рециклирането, каза компанията за управление на отпадъците „Сенсонео“ по повод Световния ден на околната среда днес. Компанията прави оценка на ефективността на управлението на отпадъците в 38-те държави членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие с цел изготвяне на Световния индекс.