АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Общо от двете мини компанията е извлякла за три месеца 80 000 унции злато, добито от 778 000 тона изкопана руда. През 2019 г. Dundee отчете рекорден добив на злато в България, а плановете на дружеството бяха тази година той да бъде дори още по-голям.


Канадската изследователска компания Medgold Resources съобщи, че в Южна Сърбия, на границата с Македония и България, в рамките на проекта, наречен "Тламино", е открила предварителни запаси от около седем милиона тона руда, с около 680 000 унции, или близо 19,3 тона злато на стойност малко над $1 млрд.


От двете мини през второто тримесечие са добити близо 800 хил. тона руда, като количеството злато представлява 81.4 хил. унции концентрат, или 55% ръст на годишна база. През първата половина на 2020 г. ръстът на добитото злато е значителен - 62%.


Само на един участък в рамките на проекта "Тламино" компанията е открила около 7 милиона тона руда с близо 19,3 тона злато на стойност над един милиард долара. Установено е, че на този участък съдържанието на злато е средно около 3 грама на тон.


Преработената руда е над 150 000 тона. Количеството е добито от началото на работата на рудника през лятото до сега. Това показват данните на компанията, която разработва златоносното находище.


Това съобщи в Кърджали оперативният директор на Дънди прешъс метълс в Крумовград Любомир Хайнов. Завършило е изграждането на нов път до рудника. Добиването на руда от Ада тепе започна през юли тази година.


От вторник Китай преустановява вноса на желязо, желязна руда и морски дарове от Северна Корея, съобразявайки се с новите санкции, които ООН наложи на най-изолираната страна в света, предава AFP, като се позовава на съобщение на Министерството на търговията в Пекин.


Това е зона, наречена 153, първите два сондажа показва високо съдържание на метали – до 22.09 г злато на тон руда и до 4.26% мед, а резултатите от други два ще станат ясни през януари. За сравнение - минималното съдържание, под което материалът не се смята за руда, е 3 г/тон златен еквивалент.


Инвестирани са 20 млн. лв. за изграждане на нова циклично-поточна технологична линия за транспорт на руда и обновяване на руднична механизация – закупен един багер Komatsu, два булдозера Caterpillar и четири автосамосвала „Белаз".


Огромен супермодерен комбинат за обогатяване на желязна руда и леене на чугун и стомана ще изникне в близките години в южните склонове на Стара планина между градчетата Гурково и Николаево. Находището се намира само на 15 км от центъра на София и има достатъчно запаси желязна руда, за да се експлоатира 30 години при високи добиви от 8-8,5 млн. тона годишно.