АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това прави средно по 347 лв. на жител. Различията обаче са значителни, като в 6 общини се те надхвърлят 1000 лв. (Созопол, Мирково, Несебър, Приморско, Чавдар и Челопеч), в още 29 са в границите от 400 до 1000 лв., а цели 79 общини имат собствени приходи до 200 лв. на човек от населението.


Успешно е приключила и обявената мината седмица сделка, с която Dundee Precious Metals (DPM), собственик на мините в Челопеч и Крумовград, прави стратегическа инвестиция във Velocity, придобивайки 9.99% от акциите за 6.7 млн. канадски долара (5.1 млн. американски долара).


Специално за работата в България, където се намират двете действащи мини на компанията, повечето материали и консумативи се купуват от местни фирми, което ограничава риска от проблеми с доставките.


Община Девня в на първо място с 92,3 хил. евро на човек, на второ е община Гълъбово с 57,5 хил. евро на човек, а на трето е Пирдоп с 45,6 хил. евро. Общини като Челопеч и Панагюрище най-вероятно също са сред лидерите, но данните за тях за конфиденциални.


Лидерите по заплати остават сравнително малки общини, в които има големи предприятия – основно в енергетиката и добивната промишленост. Икономическите центрове, които имат развита индустрия в своята периферия също имат много сериозна „тежест” на картата.


В община Челопеч ще бъде създадено първото българско стартъп село, обяви кметът на общината Алекси Кесяков. По думите му, въпреки че Челопеч е една от най-малките по територия общини в България, минното предприятие „Дънди Прешъс Металс“ осигурява висок стандарт на живот за хората в региона.


Инвестицията край Крумовград е над $160 млн. По план в рудника ще работят 250 души, повечето от които местни кадри. Концесионер е канадската компания "Дънди Прешъс Металс", която стопанисва и мината в Челопеч.


Общините с най-високи доходи не са големите областни центрове, а сравнително малки общини, в които има много големи работодатели – обикновено в енергетиката или добивната промишленост.


„Долина на розите“ ще обединява 19 общини -Антон, Гурково, Златица, Казанлък, Карлово, Копривщица, Мирково, Мъглиж, Николаево, Павел баня, Панагюрище, Пирдоп, Сливен, Сопот, Стрелча, Твърдица, Хисаря, Чавдар и Челопеч.


Това е зона, наречена 153, първите два сондажа показва високо съдържание на метали – до 22.09 г злато на тон руда и до 4.26% мед, а резултатите от други два ще станат ясни през януари. За сравнение - минималното съдържание, под което материалът не се смята за руда, е 3 г/тон златен еквивалент.