АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според международната организация това увеличение е достатъчно, за да се премахне крайната бедност в света 22 пъти, ако се използва прагът на бедност на Световната банка от 8,30 долара на ден.


ЕЦБ от години работи по дигитален вариант на единната валута, който на практика представлява дигитален портфейл, но за да бъде осъществен проектът, е необходимо одобрение от Европейския парламент – стъпка, която засега се бави поради съпротивата на някои евродепутати.


На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Оценката е положителна и е отбелязана готовността на България да влезе в еврозоната. С това, става и ясна датата на въвеждане на еврото – 01 януари 2026 г.


Това е първата стъпка от процес, при който Съветът на ЕС ще приеме необходимите правни решения, за да може България да се присъедини към еврозоната и да започне да използва еврото като официална валута от следващата година.


Общо 82.95% от административните структури в България са адаптирали информационните си системи за работа с еврото. Това показват данните на уeб-базирана платформа за проследяване и отчитане на напредъка на държавните структури за въвеждането на единната европейска валута https://evro.egov.bg/.


Това бележи важен етап в усилията на новото правителство да отвори икономиката след 14 години война и санкции, които изолираха Сирия от световната финансова система.


Проучването изчислява, че въвеждането на дигиталната европейска валута ще струва на финансовите институции между 18 милиарда евро (20,5 милиарда долара) и 30 милиарда евро.


Сайтът 3minute.net отбелязва, че докато Румъния не отговаря на нито един от четирите критерия за преминаване към еврото, България прави голямата крачка и ако всичко върви по план, ще стане 21-вата държава в Европейския съюз, която приема единната валута.


аЕврото е въведено на 1 януари 1999 г. Тогава то става паричната единица на над 300 милиона души в Европа. През първите три години еврото е "невидима валута" – използва се само за счетоводни цели, например при електронните плащания.


Министерският съвет прие решение, с което се създава Механизъм за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в Република България като допълнителна гаранция за плавното преминаване към единната европейска валута. Това съобщиха от кабинета след проведеното днес правителствено заседание.