АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Те ще създадат до 500 000 работни места. В момента мрежата „Натура 2000“ подкрепя 104 000 преки работни места и още 70 000 непреки работни места, а 3,1 милиона души от работещите в туристическия сектор в Европа са свързани със защитени зони като „Натура 2000“.


Средствата на държавните предприятия за закупуване на частни гори достигат 2 млн. лв. Целта е към държавните гори да бъдат присъединени малки горски имоти, които не могат да бъдат обслужвани и поддържани в добро състояние от настоящите им собственици.


Естонската компания Single.Earth е привлякла милиони долари, за да купи гори и блата с надежда да се възползва от бързорастящия пазар на въглеродни емисии и обществената загриженост от размера на дърводобива в страната.


Горското покритие варира силно по държави. На седем страни - Финландия, Франция, Германия, Италия, Полша, Испания и Швеция, се падат над 70% от всички горски площи.


Членовете на ЕП искат да гарантират, че стратегията на ЕС за горите може да помогне за просперитета на горите и сектора на горското стопанство. Стратегията има за цел да послужи като мост между националните политики и целите на ЕС в областта на околната среда.


Тя е нападнала гори в Италия, Испания и части от Гърция. Според експертите, ако болестта, продължи да се разпространява, това може да доведе до фалит за много от фермерите, които отглеждат маслини. Заради заразата, през следващите 50 години тези страни ще загубят около 20 милиарда евро.


Инициатива за опазване на старите гори и проект за възраждане на Дунавския регион са сред 27-те финалиста в надпреварата.


На 15 януари т.г. изтече крайният срок за прием на документи във втората подобна процедура. Най-голям е интересът за продажба на частни гори, попадащи на територията на държавните горски стопанства в София, Тетевен, Невестино, Сливница, Кюстендил, Благоевград, Костенец, Дупница и др.


В плана за ползване на дървесина е посочено, че близо 700 000 кубика от общия сбор са от редовни обекти, от които 375 000 куб. метра са иглолистни гори, а 310 000 куб. метра - широколистни. Очакванията са в края на тази година около 420 000 куб. метра дървесина да е от преходни обекти, които са отдадени за работа през настоящата година.


Старите гори са едни от последните кътчета дива природа, които са слабо повлияни от човека. Те все още съхраняват примери за биологично разнообразие, характерно за девствените гори, съществували някога в цяла България.