EUR 1.9558
USD 1.1797
CHF 0.9231
GBP 0.8717
CNY 8.0483
you tube
mobile version

Нова подкрепа за крайречните гори на Марица

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Нова подкрепа за крайречните гори на Марица

mail16:55 | 12.05.2026прегледи 73 коментарикоментари 0


Крайречните гори по поречието на река Марица край Стамболийски ще получават нова подкрепа от природозащитната организация WWF България и компанията EVN. Опазването им ще включва поставяне на къщички за синявици – уязвим вид птици в Европа, грижа за новозасадени дръвчета и др. Това съобщиха от пресцентъра на WWF България. Предвижда се и обявяването на нова защитена територия по поречието на Марица или Тунджа.

Крайречните гори са сред най-ценните екосистеми. Те забавят скоростта и разрушителната сила на водата при поройни, интензивни валежи, които водят до наводнения и се очаква да зачестят заради изменението на климата, казаха от WWF България. Крайречните реки могат да пречистват водата, защитават бреговете от ерозия, предпазват речното дъно от вкопаване и така помагат да се запази нивото на подпочвените води, а оттам – да не пресъхват кладенците, разясниха още природозащитниците. 

През следващите три години WWF България и EVN ще проведат редица съвместни акции за опазване на 10 декара крайречна гора по поречието на река Марица край град Стамболийски, чието възстановяване започнаха заедно през 2022 г.

На 7 април т.г. беше отбелязана 10-годишнина от възстановяването на крайречни гори в България. Събитието бе част от честванията за тазгодишната Седмица на гората.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 9001