АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Строежът на трети и четвърти блок на румънската АЕЦ Черна вода ще струва €7 млрд., а строителните дейности се очаква да започнат през 2024 г., заяви Космин Гица, генерален директор на националната компания Нуклеарелектрика, предаде Аджерпрес.


Прекратяването на договора с "Газпром" създава необходимата рамка за сключване на споразуменията за взаимно свързване чрез интерконекторните пунктове Исакча 2,3 и Негру Вода/Кардам 2,3.


Руските туристи ще отидат в Турция, Египет, Тунис, Мароко, Черна гора, Албания. За съжаление в ЕС няма да бъдат допуснати, съответно и в България, очаква се обаче силен интерес към курортите ни от Украйна, Молдова, Румъния, Чехия, Полша, Словакия, Унгария.


Наличният полезен обем на комплексните и значими язовири към 26.01.2021 г. е 3535,467 млн. м3, което е със 602,1 млн. м3 повече от този в предходния месец. Сумата от наличните в тях завирени обеми към 26.01.2021 г. е 4469,4 млн. м3, представлява 67,7% от сумата на общите им обеми.


Под шапката на регион Централна и Югоизточна Европа се включват девет държави - България, Сърбия, Словения, Хърватска, Македония, Черна Гора, Босна и Херцеговина, Косово и Албания.


Държавите членки ще гарантират безплатното предоставяне на вода в обществените сгради и ще насърчават ресторантите, столовите и доставчиците на кетъринг услуги да предоставят на клиентите вода безплатно или срещу ниска такса за обслужване.


Проектът е стартиран през март 2019 г., за да помогне за увеличаването на валежите и снеговалежите в планинската верига Цилиен, тъй като този регион често страда от недостиг на вода, каза представител на местната метеорологична администрация.


През 2019 г. възобновяемите енергийни източници съставляват 34% от брутното потребление на електроенергия в ЕС, малко по-високо от 32% през 2018 г., показват данните на Евростат.


За да се направи само една памучна тениска, са необходими около 2,700 л. прясна вода – това е количеството питейна вода, което човек потребява за 2,5 година.


По-ниското потребление на бутилирана вода може да спести на домакинствата в ЕС над 600 млн. евро годишно. „Право на вода“ (Right2Water) е първата европейска гражданска инициатива, която ще се превърне в законодателство.