АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


СОФ Кънект стартира тръжната процедура за проектиране и изграждане на Терминал 3, предтерминално пространство, транспортен център и модернизация на съществуващия Терминал 2 на летище „Васил Левски“ – София. Инвестицията ще е 450 млн.лв. плюс още 50 млн.лв. за оборудване.


Две от трите обсъждани трасета на Вертикалния газов коридор позиционират интерконектора като основна инфраструктура, предлагаща директен достъп до Трансадриатическия газопровод и доставки на втечнен природен газ.


Вертикалният газов коридор е интересен от строителна гледна точка. Той преминава пет пъти под река Струма, дванадесет – под железопътната линия, три – под магистрала, както и много други.


СОФ Кънект, операторът на летище „Васил Левски“ – София, подписа договор с TAV Operation Services (TAV OS) за изграждането и управлението на два нови бизнес салона на Терминал 1 и Терминал 2 на столичното летище. TAV OS, дъщерно дружество на TAV Airports и част от групата ADP, ще управлява бизнес салоните до 2038 г.


Проектът „Мултимодална логистична платформа София – Запад (железопътен-пътен терминал Волуяк)“ се финансира по Механизма за свързване на Европа 2021 – 2027 г. Бенефициент на проекта е „Трансекспрес“ ЕООД.


До 2 май ще бъдат разгледани възможностите за подобряване позициите на страните по споразумението между българските компании "Булгаргаз“, "Булгартрансгаз“ и турската "Боташ“. За това се договориха в Баку министърът на енергетиката Жечо Станков и турският му колега Алпарслан Байрактар, които участваха в 11-та министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор.


Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод. Изграждането ще започне от Кулата до точката на присъединяване в съществуващия газопровод при Кресна. „Още с първия етап ще повишим с 50% капацитета за трансфер на газ – от 2.3 млрд. кубика на 3.6 млрд кубика годишно.


Румънското подразделение на австрийската OMV Petrom и румънският държавен производител Romgaz работят съвместно в румънския шелф на Черно море. „Нептун Дийп“ е разположен на 160 км от брега на Черно море. Първото производство на природен газ се очаква през 2027 г., като се очаква то да даде 8 млрд. куб.м. природен газ годишно.


В енергетиката се насочват средства конкретно за проекти - изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй", Вертикален газов коридор, който ще запази България на картата като транзитьор на природен газ, от който ние печелим огромни средства, които се реинвестират както в мрежата, така и влизат в държавния бюджет през съответните плащания от дружеството.


Руският газов гигант е платил, за да използва българската газопреносна мрежа през миналата година, става ясно от отговор на парламентарен въпрос от министъра на енергетиката Жечо Станков. На този етап - до 20 март, газопроводът от българо-турската граница до българо-сръбската граница, или "Балкански поток", няма да попадне под санкциите на САЩ.