АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Днес в ЕП гласува становището на институцията относно кандидатурата на България да стане член на еврозоната от 1 януари 2026 г. Гласуването се проведе от 13:30 ч. българско време, като докладът за България бе втора точка.


Последните решения за приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина ще бъдат гласувани днес от Европейския парламент в Страсбург и Съвета на ЕС в Брюксел след над 20-годишен процес на приближаване на страната ни към валутния съюз.


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.


Градовете заедно ще търсят решения на основните предизвикателства на нашето време - от климатичната криза и социалното сближаване до достъпни жилища и ориентирано към бъдещето градско развитие.


Според процедурите, председателят на Еврогрупата се избира с обикновено мнозинство от финансовите министри на страните от еврозоната. Ако никой от кандидатите не събере поне 11 от 20-те гласа на министрите в първия кръг, всеки от тях ще бъде информиран индивидуално за получения резултат.


Докато България е напът да приеме еврото, какви са очакванията и страховете на гражданите на страната? Какви поуки могат да се извлекат от останалите членки на еврозоната – или дори от тези, които избират да не се присъединяват?


Предварителният композитен индекс на мениджърите по доставките PMI в еврозоната на Hamburg Commercial Bank, изготвен от S&P Global и разглеждан като добър ориентир за растежа, се е задържал на майското ниво от 50,2 пункта.


В черновата на документа се посочва, че ЕП одобрява препоръката на Европейската комисия за приемането на нашата страна в еврозоната.


На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Оценката е положителна и е отбелязана готовността на България да влезе в еврозоната. С това, става и ясна датата на въвеждане на еврото – 01 януари 2026 г.


Новото германско правителство няма да прибегне към "възраждане на ядрената енергия", заяви вицеканцлерът и министър на финансите Ларс Клингбайл, цитиран от ДПА. В кулоарите на срещата на министрите на финансите на страните от еврозоната той каза, че коалицията няма да промени позицията си относно излизането на Германия от ядрената енергетика.