АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Япония – след 30 години без АЕЦ



След Швейцария и Германия, Япония също обяви, че иска постепенно да излезе от ядрената енергетика до 30 години, информира Франс прес.
Осемнайсет месеца след аварията в АЕЦ "Фукушима", предизвикала най-тежката атомна катастрофа след аварията в Чернобилската АЕЦ преди 25 години, Япония значително укрепва лагера на страните, решили да обърнат гръб на атома. Втората по големина икономика в Азия е силна промишлена страна и голям потребител на електроенергия.
Общото между Швейцария, Германия и Япония е, че взеха това решение след аварията в АЕЦ "Фукушима" през март 2011 година, причинила разпространението на големи радиоактивни емисии в региона и принудила стотици хиляди местни жители да напуснат домовете си.
"Правителството ще приложи всички възможни мерки за свеждане на ядреното производство до нула през 30-те години на този век", обяви правителството в Токио в документ, посветен на новия енергиен план и поуките от катастрофата.
Преди аварията ядреното производство в Япония представляваше близо 30 процента от потреблението на електроенергия, а правителството предвиждаше да увеличи този дял до 53 на сто до 2030 година. Сред населението обаче се засилиха антиядрените настроения и демонстрациите срещу употребата на атома стават все по-многобройни в момент, когато премиерът Йошихико Нода се подготвя за предсрочни избори, за които упорито настоява дясната опозиция.
Публикуваният в петък документ остава неясен що се отнася до начините за компенсиране на отказа от атома, но изброява три принципа за постигането на тази цел: да не се строят повече атомни електроцентрали, да се спрат съществуващите реактори след 40 години експлоатация и дейността на спрените блокове да се възобновява едва след проверки за сигурност от специализирани органи.
В момента само два от общо 50 реактора в Япония са действащи. Много от реакторите бяха спрени заради мощното земетресение и гигантското цунами от 11 март 2011 година, предизвикало аварията във Фукушима, а други трябваше да бъдат спрени заради други земни трусове, които са често явление в страната.
Последните реактори бяха спрени за редовна поддръжка, но заради новите мерки за сигурност те не могат да бъдат пуснати отново. През май и юни в Япония нямаше нито един действащ реактор, преди премиерът да се реши да даде зелена светлина за пускането на два блока в централната част на страната. За да компенсират спада на производството на електроенергия от ядрени централи, енергийните компании пуснаха на пълен режим топлоелектроцентралите си, което наложи засилен внос на течни горива. Масовият внос, особено на втечнен природен газ, силно натежа върху бюджета на компаниите и тласна търговския баланс в червената зона. Докато десни политици и индустриалци, подкрепящи ядрената енергетика, се позовават на силното покачване на енергийните разходи и настояват да бъдат пуснати част от реакторите, в началото на август министърът на икономиката Юкио Едано им отговори, че постепенното спиране на АЕЦ ще благоприятства за растежа, като стимулира развитието на възобновяеми енергии и насърчавайки енергийната ефективност.
Tweet |
|