EUR 1.9558
USD 1.7243
CHF 2.0934
GBP 2.2921
CNY 2.3713
you tube
mobile version

Цените на зърнените култури, месото и млечните продукти ↑

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Цените на зърнените култури, месото и млечните продукти ↑

mail14:04 | 05.05.2025прегледи 83 коментарикоментари 0


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се увеличава през април, обусловен от по-високите котировки на основните зърнени култури, месото и млечните продукти, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).

Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достига средно 128,3 пункта през април, което е с 1 на сто повече от март и 7,6 на сто повече от същия месец миналата година.

Ценовият индекс на зърнените култури се увеличава с 1,2 на сто спрямо март. Световните цени на пшеницата се повишават леко, подкрепени от свиването на експортните доставки в Руската федерация, докато ценовият индекс на всички видове ориз се повишава зяради по-силното търсене на ароматни сортове. Международните цени на царевицата се повишават заради сезонно по-ниските нива на запасите в САЩ. Валутните колебания влияят на движението на цените на световните пазари, докато корекциите на тарифната политика повишават пазарната несигурност.

Индексът на цените на месото се повишава с 3,2 на сто през април в сравнение с март. Увеличение се наблюдава във всички категории месо, като най-голямо е при свинското. Цените на говеждото месо също се повишават, особено в Австралия и Бразилия, на фона на стабилно световно търсене на внос и ограничени експортни наличности.

Ценовият индексът на млечните продукти се увеличава с 2,4 на сто през април спрямо предходния месец, достигайки с 22,9 на сто по-висока стойност от година по-рано. Покачването се дължи на международните цени на маслото, които достигнаха нов исторически връх поради намаляващите запаси в Европа.

За разлика от това, индексът на цените на растителните масла намалява с 2,3 на сто, въпреки че остава с 20,7 на сто по-висок от нивото си от предходната година. Цените на палмовото масло падат значително поради сезонно по-високите производства в основните страни производителки от Югоизточна Азия, докато световните цени на соевото и рапичното масло се повишават на фона на силното световно търсене на внос. Цените на слънчогледовото олио остават до голяма степен стабилни.

Ценовият индекс на захарта също пада с 3,5 на сто спрямо март, до голяма степен поради опасения относно несигурните световни икономически перспективи и потенциалното им въздействие върху търсенето от секторите за напитки и преработка на храни, които заедно представляват по-голямата част от световното потребление на захар./БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg