АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В районите на ниските планински вериги, където се произвеждат много традиционни сирена, тревата за млекодайните крави вече не расте така обилно, както преди - поради изменението на климата, съобщава френският бизнес всекидневник Les Echos.


Според данните спадът на международните цени на зърнените култури и захарта е компенсиран от по-високите цени на млечните продукти, месото и растителните масла. Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, през юни 2025 г. е с 5,8 на сто по-висок в сравнение с нивото си година по-рано, но остава доста под пика от март 2022 г.


Търговията на ЕС със селскостопански и хранителни продукти остава силна през първото тримесечие на 2025 г., показва доклад на ЕК. Износът е нараснал с 3 на сто в сравнение с 2024 г. и е достигнал 59,7 милиарда евро, подкрепен от високите цени на какаото, докато износът на зърнени култури е намалял.


Комисията за защита на конкуренцията изиска детайлна информация от 50 търговски вериги и търговци на дребно на хранителни стоки за управляваните от тях близо 500 обекта в рамките на секторния анализ на пазара на хранителни стоки, който започна миналата седмица и във връзка с данните, получени от съвместните проверки на цените на НАП и КЗП в страната.


Качествена и безопасна ли е храната, която купуваме? Последните сигнали за наличие на пестициди и токсини в хранителни продукти касаят всеки потребител.


Започна участието на български производители на консервирани продукти във водещото европейско изложение Free From Specialty Food & Wine 2025, което превърна Виена в средище на хиляди хранителни продукти и марки от различни страни.


Отчетено е увеличение на оборота при всички големи групи: „Търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 2.5%, „Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 0.5%, и „Търговия на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия“ - с 0.4%.


Инспекции, глоби, ценови таван за редица хранителни стоки, мобилно приложение и денонощна гореща линия са сред мерките, които са позволили на Хърватия да се справи със спекулативното покачване на цените след влизането на страната в еврозоната през 2023 година, сочи анализ на Фискалния съвет на България.


Продължава спадът в цените на зеленчуците на борсите в страната, както и на други основни хранителни продукти, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Целта на интервенцията е намаляване на загубите на хранителни вещества в почвата с поне 50%, като същевременно се гарантира, запазване на плодородието ѝ. Интервенцията е насочена към постигането на основната цел – намаляване на използването на торове с най-малко 20 % до 2030 г.