EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Ханке:Естония, Литва, България без евро

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Ханке:Естония, Литва, България без евро

mail16:45 | 03.06.2010прегледи 2080 коментарикоментари 0


Естония, Литва и България не трябва да бързат да приемат единната европейска валута, имайки предвид ситуацията в еврозоната и ограничените предимства от смяната, смята водещият икономист Стив Ханке,  професор от университета „Джон Хопкинс”, съобщава Bloomberg.
Според него по-добре трите източноевропейски страни, в които има валутен борд, да се фокусират върху подобряването на конкурентоспособността вместо да приемат еврото.
Предложенията на Ханке бяха в основата на валутния борд в Естония, въведен през 1992 година.
Естония обвърза своята крона с германската марка, а след това бе последвана от Литва през 1994 година и от България през 1997 година.

 

През миналия месец ЕК одобри искането на Естония да се присъедини към еврозоната от януари 2011 година.
Дефицитът и дългът на страната отговарят в значителна степен на критериите за влизане в еврозоната. Някои критици поставят под въпрос възможността й да овладее инфлацията в дългосрочен план; други са на мнение, че не би било разумно еврозоната да се разширява, докато трае сътресението, предизвикано от Гърция.

 

Първоначално Литва се надяваше да се присъедини през 2007 година, но бързият й икономически растеж изтласка инфлацията в страната над целевия праг в еврозоната.
Страната бе тежко засегната от икономическата криза, но пък заради нея отчита спад на инфлацията. Сега се надява да стане част от еврозоната през 2014 година.

България си бе поставила като цел да влезе в еврозоната през 2013 година, но през април бе принудена да отложи присъединяването си, след като правителството неочаквано съобщи, че дефицитът за 2009 година е двойно по-висок от първоначално обявения. Сега страната очаква да се присъедини към еврозоната през 2015 година.


Тагове: евро, държави, борд
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg