АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Форум за бъдещето на AI в Индия
10:03 | 18.02.2026
86
коментари 0
Водещи ръководители на световни технологични компании и държавни лидери се събират тази седмица в Делхи на среща на върха, посветена на изкуствения интелект, в момент когато Индия активизира усилията си за привличане на инвестиции в сектора, информира Ройтерс.
Страната се утвърждава като притегателен център за компании в областта на изкуствения интелект, като вече Alphabet, Microsoft и Amazon са се ангажирали да инвестират общо 68 млрд. долара в инфраструктура за изкуствен интелект и облачни услуги до 2030 г.
Форумът „Среща на върха за въздействието на изкуствения интелект в Индия“ (India AI Impact Summit) се представя от индийските власти като събитие за утвърждаване ролята на развиващите се страни в глобалното управление на изкуствения интелект. Това е първото издание на подобен глобален форум, провеждано в развиваща се страна, посочва Ройтерс.
„Темата на срещата е благосъстояние и щастие за всички, отразяваща нашия общ ангажимент да използваме изкуствения интелект за напредък, ориентиран към човека“, написа премиерът Нарендра Моди в платформата „Екс“ (X).
Сред основните лектори на форума днес са главният изпълнителен директор на Alphabet Сундар Пичай, Сам Олтман главен изпълнителен директор на OpenAI, разработчик на ChatGPT, Дарио Амодей, главен изпълнителен директор на американската компания за изкуствен интелект Anthropic, милиардерът Мукеш Амбани, ръководител на индийския конгломерат Reliance Industries и Демис Хасабис, главен изпълнителен директор на Google DeepMind, базирано в Лондон подразделение на Google, разработващо инфраструктура и изследвания в областта на ИИ във Великобритания.
Очаква се премиерът Моди да участва в общ панел с президента на Франция Еманюел Макрон, който е на посещение в Индия в рамките на двустранна официална визита.
По главните пътни артерии на индийската столица са поставени големи рекламни пана, популяризиращи форума и включващи портрета на премиера – част от мащабна комуникационна кампания.
Индия все още не е създала водещ модел на изкуствен интелект от глобален мащаб, сравним с тези на САЩ или Китай. Страната залага на масовото внедряване на технологии, а не на разработването на т.нар. фундаментални модели. В публикувания миналия месец икономически преглед на правителството се препоръчва фокус върху „иновации, водени от приложения“, вместо върху разработването на такива големи модели.
Към края на 2025 г. над 72 милиона човека в Индия използват ежедневно ChatGPT, което превръща страната в най-големия потребителски пазар за OpenAI в световен мащаб.
Бързото навлизане на изкуствения интелект обаче поставя предизвикателства пред заетостта в индийския ИТ сектор, оценяван на 283 млрд. долара. Според прогнозата на инвестиционната банка Jefferies приходите на кол центровете може да намалеят с до 50 на сто до 2030 г. заради приемането на изкуствения интелект.
Скок на цените в хотелите
Световни срещи за изкуствения интелект вече се проведоха в „Блечли Парк“ във Великобритания през 2023 г., в Сеул през 2024 г. и в Париж през 2025 г., като акцентът бе поставен върху ангажименти за безопасност и принципи на управление, без обвързващи решения.
За форума в Делхи се очакват да присъстват над 250 000 посетители и повече от 300 изложители на площ от 70 000 кв. м в конгресния център Bharat Mandapam, изграден за около 300 млн. долара.
Напливът на международни делегати доведе до рязък скок на цените на луксозните хотели в столицата. Апартамент в хотела Taj Palace, който обикновено струва около 2200 долара на вечер, е бил обявен миналата седмица за над 33 000 долара.
Във връзка с очакваните сериозни затруднения в трафика около сградата на Върховния съд на Индия (Supreme Court of India), институцията съобщи, че през седмицата на форума адвокатите ще могат да участват в заседания чрез видеоконферентна връзка./БТА
| Tweet |
|







