EUR 1.9558
USD 1.7990
CHF 2.0155
GBP 2.2997
CNY 2.4822
you tube
mobile version

Турция търси малки модулни реактори

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Турция търси малки модулни реактори

mail08:35 | 13.05.2024прегледи 477 коментарикоментари 0


Турският министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар ​​каза, че малките модулни реактори (SMR) имат важно място в дългосрочните енергийни планове на Турция и отправи призив за сътрудничество към американските компании по отношение на тази технология. Това предаде Анадолската агенция (АА).

„Турция се нуждае от повече конвенционални големи електроцентрали. От друга страна, малките модулни реактори се развиха значително и се явяват важна алтернатива в ядрената енергетика. Заради това ние каним компании, особено от САЩ, да инвестират и да работят съвместно в Турция и да развиваме тази технология заедно“, каза Байрактар в ексклузивно интервю за Анадолската агенция вчера.

Той говори в кулоарите на 39-ата американо-турска конференция във Вашингтон, която е водещо място за търговска дипломация между бизнес лидери от САЩ и Турция.

Подчертавайки, че малките модулни реактори имат важно място в дългосрочните енергийни планове на Турция, Байрактар ​​отбеляза, че ядрената енергия е абсолютно необходима за сигурността на енергийните доставки на страната, достъпа й до чиста енергия и целта й да стане въглеродно неутрална икономика до 2053 г.

Малките модулни реактори са по-лесни за експлоатация и изграждане от големите атомни електроцентрали, като тяхното модулно качество позволява по-бързо и по-евтино производство.

Байрактар каза, че целта (на турското правителство) е да има инсталиран ядрен капацитет от 20 000 мегавата, че строителството на атомната електроцентрала „Аккую“ в окръг Мерсин, Южна Турция, е в ход и че искат да я пуснат в експлоатация „възможно най-скоро".

Пускането в експлоатация на първата атомна електроцентрала на Турция в Аккую ще отбележи „исторически крайъгълен камък“, като допълнително диверсифицира микса от горива, намали с 35 милиона тона въглеродните емисии годишно и повиши енергийната сигурност на страната.

Сътрудничеството в търговията с втечнен газ ще е от полза както за Турция, така и за САЩ

Подчертавайки, че енергетиката и природните ресурси са области, които може да засилят икономическите отношения между Турция и САЩ, Байрактар ​​каза, че заедно със САЩ са разработили механизъм за диалог по енергийни и климатични въпроси, за да поставят двустранните отношения в областта на енергетиката на „по-институционално ниво".

Министърът каза, че първата среща по механизма е проведена в сряда с участието на министъра на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм.

„Тази платформа не само ще регулира отношенията между правителствата и министерствата, но по-нататък ще я направим много по-всеобхватна, ориентирана към резултати, с участието на компании от Турция и Америка“, добави Байрактар.

Той каза, че турската нефтопроводна корпорация БОТАШ (BOTAS) и американската енергийна компания „Ексон Мобил“ (ExxonMobil) са подписали в сряда споразумение за търговия с втечнен природен газ.

„Споразумението, подписано между БОТАШ и „Ексон Мобил“, има следната характеристика: през последните няколко години ние вече купувахме американски втечнен газ в Турция, Америка се превърна в един от нашите важни доставчици, но въпросът и проектът, за които говорим сега, всъщност са дългосрочно споразумение“, каза Байрактар.

Подчертавайки, че сделката е с хоризонт 10-15 години, той добави: „Мисля, че това сътрудничество ще е от полза както за страните, така и за компаниите и е важно за нашия пазар на природен газ по отношение на диверсификацията.“

Турция разполага със седем международни газопровода, пет съоръжения за втечнен природен газ, включително три плаващи съоръжения за съхранение и регазификация, и две подземни съоръжения за съхранение на природен газ.

Страната има за цел да се превърне в ключов газов център в региона, да стане водещ износител и да бъде ефективен мениджър на газа, който доставя.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg